Merhabalar değerli Popzingo Ailem bu yazımızda Japonya’nın en büyük  terk edilmiş esrarengiz bir otelini göreceğiz ama bu otel sıradan bir otele benzemiyor.

Terk edilmiş yapılar genelde büyüleyici olmuşlardır. Belkide biz insanlar ölüm ve çürümekten etkileniyor ama bunu  keşfetmek için kendimize az izin veriyoruzdur. Ya da belkide terk edilmiş yerlerin duvarları hikayelerle çevrilidir. Durum ne olursun olsun Japonya’nın en büyük terk edilmiş otelinin duvarlarına bakmanın zevki reddedilemez’dir.

1963 yılında Lavish Hachijo tarafından Royal Hotel’i Fransız Barok mimarisi baz alınarak  Hachijo-Jima adlı yarı tropikal volkanik ada üzerine  inşa edilmiştir. Tokyo’nun 287 kilometre güneyinde  bulunmaktadır. Çünkü 60’lı yılların deniz ötesi seyahatinin  bir standart olarak değil de bir sıra dışılık olmasından dolayı popüler turist yeri olmuştu ve Japonya belediyesi  adayı Japonya’nın Hawaii’si olarak adlandırmıştı.

İşletme açıldığında Japonya’daki en büyük otellerden biriydi. Alçıdan Yunan heykelleri ve süslü su çeşmeleri barındırıyordu. Ridgeline İmages’in raporuna göre üst sınıf kalite ve dekorasyonlar orta sınıf müşterinin ilgisini çekmişti ama 2006’da daha fazla zarar etmemek için kapandı. Bir sürü isim değişikliğine ve restorasyona rağmen rekabetini devam ettiremedi.

Otel kapandığından bu yana tam 10 yıldan fazla olmuştur ve fotoğraflara bakıldığında doğanın etkisi fazla uzun sürmedi. Bu çarpıcı fotoğraflar Polonyalı fotoğrafçı Natalia Sobanska tarafından çekildi.

Natalia Sobanska :Japonya’daki en büyük oteldi ve Tokyo’dan neredeyse 300 km uzakta bir volkanik bir adada kurulmuştu. Plaj yoktu sadece dalgıçlar yapacak bir şeyler buluyordu. Ne yazık ki böylesine büyük bir otel uzun süre açık kalamazdı. Bir çok kez faaliyete geçirilmesine rağmen 2006’da otel son kez kapılarını kapadı. Bazı odaların tozlanması dışında  bazı odalarında kendi eko sistemini oluşturması inanılmaz bir şey.”

Bu yazımızın sonuna geldik. Bir daha ki yazıda görüşmek üzere. Sevgiler.

(İngilizceden çeviridir)

10
like
2
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
Can canecrin çakarHasan GelgeçMusa PakÖmer avan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Murat Siyli
Yazar

Çernobil faciası sonucu terk edilmiş şehri hatırlattı.

Can can
Üye

Terk edilmiş yapılar genelde büyüleyici olmuşlardır. Belkide biz insanlar ölüm ve çürümekten etkileniyor ama bunu keşfetmek için kendimize az izin veriyoruzdur. Ya da belkide terk edilmiş yerlerin duvarları hikayelerle çevrilidir. Durum ne olursun olsun Japonya’nın en büyük terk edilmiş otelinin duvarlarına

ecrin çakar
Üye

Sanat değeri çok yüksek fotoğraflar. Ciddi bir el birliği olduğu ve insânın eli değmeden gerçekleşmiş olması daha farklı bir bakış açısıyla nazar edebilme olanağı sağlıyor. Terk edilmiş olmanın üzerine olumlu- olumsuz güzel bir tefekkür olanağı sunduğu gibi.

Hasan Gelgeç
Üye

Korkunç

Musa Pak
Üye

güzel bir yazı eline sağlık