Uzak yıldızların yörüngesinde olan ötegezegenlerde gelişmiş, karmaşık yaşam formları bulma şansımız olabilir. Yine de kendi Güneş Sistemimizde hala hayatın saklanabileceği bir avuç yer var. Jüpiter’in ayı Europa bu yerlerden bir tanesi ve yüzeyine dair çok iyi bir bakış elde ederken, yaşam belirtilerini göremememizin iyi bir nedeni var.

Europa, buzlu bir tabakayla kaplı büyük sulu bir dünyadır. Bu buz, bilim insanlarının inandığı engin bir okyanusu saklıyor ve o okyanus içinde bir şeyler yaşıyor olabilir. Nature Astronomy’de yayınlanan yeni bir çalışma, bu yaşamı nasıl algılayabileceğimizi açıklıyor ve bu aslında sandığınızdan biraz daha kolay.

Makale, suyun altında yaşam kanıtı sağlayacak örnekleri toplamak için buz tabakasını ne kadar kazmamız gerektiğini anlatıyor. Tabii ki, buzun altında da benzer yapı var ve eğer bu suda yaşam varsa buz muhtemelen bir uzay aracının test edebileceği donmuş biyolojik malzemeyi tutuyor.

Bununla birlikte bilim insanları uzaydan gelen radyasyonun ve Jüpiter’in atmosferinin yüzeydeki herhangi bir biyolojik maddeye zarar verdiğini düşünüyor. Bu kötü bir haber, çünkü bu malzemenin zamanla parçalanmasına neden olabilir. Yine de araştırmacılar örnekleri bulmanın aslında oldukça kolay olacağını söylüyor.

Radyasyonun işlenmesi ve potansiyel biyo-imzaların yok edilmesi, orta ve yüksek enlemdeki bölgelerde 1 cm’lik derinliklerde, ön ve arka yarıklara merkezlenen radyasyon mercekleri içinde ise 10–20 cm’lik derinliklere kadar belirgin olarak bulunmuş. Yani bu sonuçlar, Europa’nın yüzeyine yapılacak gelecek misyonların potansiyel biyo-imzalar aramak için büyük derinlikler kazmak zorunda olmadığını gösteriyor.

Yüzeyi delme kabiliyetine sahip bir arazi ya da gezici uzay aracı bazı yararlı örnekleri edinmede problem yaşamayacak gibi görünüyor. Bilim insanları ne gibi çalışmalara imza atacak, ilerleyen günlerde göreceğiz. Görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Sevgiler.

13
like
1
love
0
haha
3
wow
0
sad
0
angry
9 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
9 Yorum yazarları
Mustafa AKGÜNLÜOsman toptaşIce coldÇalı KuşuReha Karakaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mustafa AKGÜNLÜ
Yazar

Güzel olmuş

Osman toptaş
Üye
Osman toptaş

Başarılı

Ice cold
Üye

Bir yönden de korkutucu. Ben hazır değilim yeni bir gezegende yasamaya 🙂

Çalı Kuşu
Yazar

Yine bambaşka yerlere götürdü beni bu yazınız. Düşünsel yolculuk başladığı nokta da zaman duruyor onu biliyorum. Emeğinize sağlık efendim.

Reha Karakaya
Yazar

Uzayda ayrı bir gizem var bir çözmeye başlarsak bu iş tamam.