Eğer bir gün yıldızlar arası seyahat edersek, aracımızı bir yağ giderici ile donatmak isteyebiliriz. Yeni araştırmalar, uzayın geniş aralıklarının her zaman kuru toz barındırmadığını, genellikle yağlı moleküllerden oluşan bir sis içerdiğini buldu.

Sadece Samanyolu Galaksisi 10 milyar ton kozmik yağ taşıyor. Yağlı bir kurum gibi ve kesinlikle yenilebilir değil. Avustralya’daki Yeni Güney Galler Üniversitesi’nden (UNSW) kimyager Tim Schmidt“Boşluklardaki bu yağ, bir dilim kızarmış ekmek üzerine yaymak isteyeceğiniz bir şey değil. Kirli ve muhtemelen zehirli. Sadece uzay ortamında (ve laboratuvarımızda) oluşur. Aynı zamanda bu türden organik malzemenin – gezegensel sistemlere dahil edilen malzemenin – çok bol olması da ilginç.” dedi.

UNSW ve Ege Üniversitesi‘nden araştırmacılar, aslında yıldızlar arası alanda organik yaşam için hayati bir bileşen olan karbon varlığını araştırıyorlardı. Dünyadaki bilinen tüm hayat karbon bazlı ama biz bunun ne kadar var olduğundan tam olarak emin değiliz. Sadece beklenen karbonun yarısı saf formdadır.

Araştırma ekibi orada ne kadar karbon olduğunu anlamak için laboratuarda bir uzay tozu analogu yarattı. Karbon yüklü plazmayı düşük sıcaklıkta bir vakum haline getirerek organik moleküller oluşturan karbon yıldızlarının çıkışlarını çoğalttılar. Daha sonra elde edilen materyali toplayıp analiz ettiler.

Sonuçlar, her bir milyon hidrojen atomu için yaklaşık 100 yağlı karbon atomu bulunduğunu, yağlı karbonun evrendeki mevcut karbonun dörtte birini oluşturduğunu gösterdi. Yıldızlar arası ortamda ne kadar karbonun bağlı olduğunu anlamak, yaşamın oluşması için ne kadar gerektiğinin anlaşılmasına ve mevcut olan karbon miktarı için daha doğru hesaplamalar yapılmasına izin verecektir.

5
like
1
love
1
haha
3
wow
0
sad
0
angry
8 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
9 Yorum yazarları
Reha Karakayaserhat ergünyellowredTriskacocuÇalıkuşu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
nazgulbacanagi
Yazar

samanyoluna milkway demeleri boşa değilmiş 😀

mustafa
Üye

Teşekkürler.Daha neler neler öğreneceğiz bu popzingo sayesinde bakalım.Şaşırdım bize hep denilen uzay bir toz bulutu var derlerdi.Fakat gerçekler öyle değilmiş.

Dost
Üye

Daha bilmediğimiz neler vardır kim bilir.Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler emeğinize sağlık.

Reha Karakaya
Yazar

Ne kadar çok yağ varmış..10 milyar ton hayal etmesi bile zorr.

serhat ergün
Üye

Evren bambaşka dünya