“DNA’mızdaki nitrojen, dişlerimizdeki kalsiyum, kanımızdaki demir, elmalı turtamızdaki karbon, çöken yıldızların içlerinde yapıldı. Bizler, yıldızların malzemesinden yapıldık.”

Bu söze dikkat edin. Söz Carl Sagan isimli uzay bilimciye ait. Muhtemelen bu ismi duymuşsunuzdur. Duymamış da olabilirsiniz. Neyse daha önemli birinden bahsedelim isterseniz. Bütün dünyanın ismini duymuş olması gereken birinden. Yani sizden.

Kendinize bir bakın. Vücudunuza. Neler görüyorsunuz?

Ya da bu soruyu boş verin. Neler görmüyorsunuz?

Kalsiyum, demir, karbon. Bunları görmüyorsunuz. Ancak bu üç element de vücudumuzda var.

Bu elementler vücudumuzda eksikliği yaşanırsa ölüme veya en iyi ihtimalle hastalığa yol açacak elementler.

Sağlıklı bir insan vücudunda bu elementlerin var olması sizi şaşırtmıyor olabilir. Ancak bu elementlerin nereden geldiği sizi gerçekten şaşırtacak.

Bu elementlerin dünyada ve aynı zamanda vücudumuzda var olmasını, ölen yıldızlara borçluyuz.

Yıldızların ölümü gerçekten şairanedir. Ömrünü tamamlayan bir yıldız çekirdeğindeki bazı elementleri uzayın derin kucağına bırakabilir. Bu elementlere demir ve karbon gibi elementler de dahildir.

Demirin dünya elementi olmadığı gerçeği bilim dünyasında çok da eski olmayan bir keşif.

Bu keşiften önce madenler vb. kaynaklar bizi “Demirin dünyaya ait olması” düşüncesine itiyordu. Ama öyle değil.

Vücudumuzda ölen yıldızların izini taşıyoruz. Bunu lütfen sade bir şekilde düşünün.

Bu bir süper nova patlaması. (En azından temsili görüntüsü)

Ve insan olmamız için gereken milyarlarca etkenden sadece birisi bu. Yapay zeka ile uğraştığımı önceki yazılarımda söylemiştim. Ve ben bu bilgiyi öğrenince “Gerçek bir insan tasarlamak için bir yıldızı patlatmam gerekiyor mu?” diye sormuştum kendime.

Evrenin ve bütün gerçekliğin oluşabilmesinde her bir olasılık etkilidir. Sizin bir saat sonra çay yerine kahve içmeyi tercih etmeniz bile birçok şeyin değişimine etki edecektir.

Tıpkı bir kaç bin ışık yılı uzaklıktaki yıldızın patlamasının sizin üzerinizdeki etkisi gibi.

Bu kadar muazzam ve görkemli bir evren olmasına rağmen acıya kendini kaptıran ve amaçsızlığa yenik düşmüş insanların hayatı bu kadar anlamsız görmelerine kızıyorum açıkçası. Kim bu insanlar? Mesela ben.

Ancak genelde bu kadar depresif ve amaçsız bir insan değilim. Yalnızca gecenin belli saatlerinde anlamsızlık kuyusuna düşerim. O kuyunun bir ismi de var . Kanser. Her sabah o kuyudan çıkmama sebep olan şey ise nefes almam olur. Korkaklığı bırakıp cesur olmak. Doğanın bize sunduğu mükemmel hizmeti görebilmek.

Bu ve bunun gibi mükemmel bilgileri gördükten sonra hayatın bahşedilmiş bir hediye olduğunu görmek.  Çünkü sızlanarak bu kuyudan asla kurtulamam.

“Bardağın yarısının dolu veya boş olması önemli değil. İçinde su var. Ve lanet olası suyu içip şikayet etmeyi kes!”

Bizi yapan aşçı hamurumuzu evren ile yoğurmuş. Ve bundan daha görkemli bir gövde gösterisi  yoktur herhalde. Bize değer veren aşçı hiçbir masraftan kaçınmamış.

20
like
10
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
25 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
26 Yorum yazarları
ErcanEMRULLAH ACABEYHüseyin ÇetintalhasarıkayaBatuhan Kayapınar Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
sila
Yazar

Sen bir dergide yazsan ben alır okurum düzenli olarak. O kadar diyorum yani. Bu sitedeki en iyi yazarlardansın (en azından benim için) İlgilendiğin konuların benim de ilgi alanıma girmesi gerçeği de var tabi ama bu esas olarak senin mantık yürütmen ve kaleminle ilgili. İyi ki popzingo’dasın teşekkür ederiz.

HalilCan
Üye

Okuduğum en anlamlı yazılardan biri. Gerçekten günümüzde hala insanlar öyle düşünüyor fakat senin yazdığın şeyleri tekrar tekrar okudum. Gerçekten seni tebrik ediyorum. Emeğine sağlık ve devam etmeni dört gözle beklerim

Dost
Üye

Çok güzel bir yazı olmuş beğenerek okudum. Emeğinize sağlık. Özellikle son kıtalar çok hoşuma gitti doğruluk payı çok fazla.

Triskacocu
Yazar

Kardeşim eline sağlık. İyi bir çalışma ve güzel bilgilerle bizi bululturdun .

umut afacan
Üye

İLGİNC