Gözlemlenebilir evren
2013 yılında, Avrupa Uzay Ajansı’nın Planck uzay görevi, evrenin en eski ışığının en doğru haritasını çıkardı. Harita, evrenin 13,8 milyar yaşında olduğunu ortaya çıkardı. Planck, kozmik mikrodalga arka planını inceleyerek yaşı hesapladı.

NASA’nın Pasadena, California’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda görev yapan ABD’li bilim adamı Charles Lawrence, “Kozmik mikrodalga arkaplan ışığı uzak ve uzun zamandan beri bir gezgin.” Dedi. “Geldiğinde, bize evrenin tüm tarihini anlatır.”
Mesafe ve ışık hızı arasındaki bağlantıdan dolayı, bilim insanları 13,8 milyar ışıkyılı uzaklıkta yer alan bir alana bakabilirler. Boş okyanustaki bir gemi gibi, Dünya’daki gökbilimciler teleskoplarını her yöne 13.8 milyar ışıkyılı değerine çevirebilir ve bu da Dünya’yı 13.8 milyar ışıkyılı bir yarıçapla gözlemlenebilir bir kürenin içine koyar. “Gözlenebilir” kelimesi anahtardır; Küre, bilim adamlarının görebileceği, ancak orada olmayanları sınırlar.

Ancak küre, yaklaşık 28 milyar ışıkyılı çapında görünse de, daha büyüktür. Bilim adamları, evrenin genişlediğini biliyorlar. Böylelikle, bilim adamları Big Bang zamanında Dünya’dan 13.8 milyar ışıkyılı ışık tutan bir yer görseler de, evren yaşamı boyunca genişlemeye devam etti. Enflasyonun, evrenin ömrü boyunca sabit bir oranda gerçekleşmesi halinde, aynı nokta bugün itibariyle 46 milyar ışıkyılı uzaklıkta olup, gözlemlenebilir evrenin çapını 92 milyar ışıkyılı civarında bir alan haline getirmektedir. 
Yerkürenin mekândaki yeri üzerinde bir küre ortalamak, insanlığı evrenin merkezine yerleştirebilir. Bununla birlikte, okyanustaki aynı gemi gibi, evrenin muazzam yerinde nerede olduğumuzu da söyleyemeyiz. Sadece toprağı göremediğimiz için okyanusun ortasında olduğumuz anlamına gelmez; çünkü evrenin kenarını göremeyeceğimiz için, evrenin merkezinde yattığımız anlamına gelmez.

3
like
3
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
12 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
İlhan DemircanTaha avcıMelisa AvciMurat SiyliSamet Akbulut Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Serhat baba
Üye

görsellerin harika

TirciReis
Üye

Harika

TirciReis
Üye

Çok saol aslanım harika

İlhan Demircan
Üye

evreni hala anlamıyorum

Taha avcı
Üye

Sonsuz bir şey nasıl genişler?