Evren bir gün ölecek, ama neden? ve nasıl? Evren sonsuza kadar ölü mü kalacak? Biz bunları nasıl bilebiliriz?

Öncelikle evren genişlemektedir. Bununla da kalmayıp genişlemesinin oranı da artmaktadır. Sebep; Karanlık enerji. Karanlık enerji son derece acayip bir fenomendir. Bilim insanları onun bütün evreni kapladığına inanmaktadırlar. 1998 senesine kadar evrenin havaya attığımız topun yere düşmesine sebep olan fizik kanunlarıyla işlediğini düşünüyorduk. Havaya attığımız top bir noktadan sonra aşağı düşmeye başlar ancak evrenin genişleme oranı artmaktadır. Bu da havaya attığımız topun alabildiğince uzağa devamlı hızlanarak gitmesine benzer.

Peki bu hızlanma neden kaynaklanıyor?

Kara enerji ilk kez Einstein tarafından ortaya atılmış ama daha sonra Einstein bunun saçma bir fikir olduğunu düşünüp vazgeçmiştir. Astrofizikçiler artık bunun mantıklı bir açıklama olduğunu kabul etmektedir ancak problem şu ki karanlık enerjinin doğası hakkında hiçbir şey bilmiyoruz. Birçok teori vardır ve bu da bizi farklı evrenin sonu hakkında üç farklı senaryo ile baş başa bırakır.

Bir: Büyük yırtılma

Evren doğuşundan itibaren genişlemektedir. Açıklayamadığımız bir şeklide her yerde uzay eşit olarak oluşmaktadır. Galaksiler aralarındaki uzay genişledikçe birbirlerinden uzaklaşır. Galaksilerin kapladığı uzay da aynı zamanda genişlemektedir ama galaksilerin kütle çekimi çok güçlü olduğu için dağılmayıp bir arada kalırlar. Büyük yırtılma senaryosunda evrenin genişlemesinin hızı öyle bir noktaya gelir ki artık kütle çekimi bu etkiye karşı koyamaz. Sonuç büyük bir yırtılmadır.

İki: Isı ölümü ya da büyük donma.

Isı ölümünde ki temel fark şudur: Evren sonsuza dek genişlemeye devam ederken ısı ölümü senaryosunda madde dağılmaz ve inanılmaz uzun ama sonlu bir sürede ışınıma uğrar. Peki bu nasıl oluyor? Şimdi  biraz dağınımdan ya da entropiden bahsedelim; Bütün sistemler en yüksek dağınım durumuna doğru evrilir, tıpkı latte macchiato kahvede olduğu gibi. Başlangıçta farklı ısıya sahip bölümler zamanla soğuyarak tek bir ısı seviyesine sahip bir bütüne dönüşür, tıpkı evrende olduğu gibi. Öyleyse, evren genişledikçe madde yavaşça çözünür ve yayılır. Bir noktada, yıldız oluşumuna yol açan bütün gaz bulutları tükenecek ve evren karanlığa bürünecektir, trilyonlarca yıl içerisinde kalan yıldızlar Hawking ışıması sebebiyle ölecek ve kara delikler dağılıp buharlaşacaklar. Bu tamamlandığında sadece oldukça seyrelmiş fotonlar ve ışık parçacıkları kalacak ve bunlar da daha sonra çözünecekler. Bu noktada evrendeki bütün etkileşim sona erecek ve dağınım (entropi) en yüksek seviyesine ulaşacaktır. Evren artık sonsuza dek ölmüş olacaktır. Tabi ki oldukça uzun bir süre sonra teorik olarak yeni bir Big Bang’e yol açacak ”kuantum tünellemesi” denen bir olayla beraber ani bir entropi azalması olabilir.

Üç: Büyük çöküş ve geri dönüş

Bu en iyimser senaryodur. Evrende tahmin ettiğimizden daha az karanlık enerji varsa veya karanlık enerji zamanla azalırsa, kütle çekimi evrene hakim kuvvet haline gelecektir. Evrenin genişlemesi birkaç trilyon yıl sonra yavaşlayıp duracaktır ve sonra da tersine dönecektir. Galaksiler birbirlerine doğru geçmeye başlayacak ve evren küçülecektir. Daha küçük bir evren daha sıcak bir evren olacağı için ısı evrenin her yerinde birden artacaktır. Büyük çöküşten yüz bin yıl önce arka plan ışıması birçok yıldızın yüzeyinden daha sıcak hale gelecektir. Bu da yıldızların fırına atılmasına benzer. Büyük çöküşten dakikalar önce atom çekirdekleri parçalanacak ve dev kara delikler her şeyi yutacaktır. En sonunda kara delikler evrenin bütün kütlesine sahip devasa kara deliklere dönüşecek ve büyük çöküşten az önce bütün evreni yutacaktır. Büyük sıçrayış teorisi evrenin sonsuz bir döngü içerisinde genişleyip çöktüğünü  ve bunun geçmişte defalarca tekrar ettiğini iddia eder. Bu çok da iyi olmaz mıydı?

Peki evrenin sonu gerçekten nasıl olacak? Şimdilik ısı ölümü en olası son gibi duruyor ama bu sonsuz ölüm hikayesinin asılsız olmasını ve evrenin tekrar tekrar başa dönmesini umuyoruz. Ne olacağını biz de bilmiyoruz, öyleyse en iyimser senaryonun doğru çıkacağını umalım.

13
like
1
love
0
haha
3
wow
0
sad
0
angry
13 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
Nasibe Avcıemirhan clkMustafa YüceyellowredHüseyin çetin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
sila
Yazar

Evren bilinmeyenlerle dolu uçsuz bucaksız bir deniz… Çok güzel bir içerik olmuş, bu kategoride olan içeriklerinizin devamını merakla bekliyoruz.

demir.demirgil
Üye

Biz göremeyiz kesin de bakalım insanoğluna nasip olur mu böyle bir âna tanıklık etmek

Nasibe Avcı
Üye

Çok güzel olmuş devamını bekliyoruz

emirhan clk
Üye

Bu neydi simdi

Mustafa Yüce
Üye

Teşekkürler güzel bir yazı olmuş