F Klavye… Q Klavye’ye alışmış bireyler olarak varlığını hep sorguladığımız, saçma ve gereksiz bulduğumuz klavye. Peki öyle mi gerçekten? Değil. Bu yazıyı okurken çok şaşıracağınızın garantisini verebilirim. Q (Qwerty) Klavye’ye alışmış olanların kâbusu F Klavye, aslında biz Türk Milleti için o kadar faydalı ki, bu faydayı sadece F Klavye’ye alıştığınızda fark edebilirsiniz.

Kısaca Q Klavye nedir? F Klavye Nedir?

Q Klavye yani tam adı ile Qwerty Klavye, 1874’te ABD’li Christopher Latham Sholes tarafından tasarlanmış bir klavye düzenidir. İlk klavyeden tek farkı harflerinin yerinin farklı olmasıdır. Q Klavye, 1870’li yıllarda daktiloların henüz yeteri kadar gelişmemesi ve hızlı yazınca daktiloda kâğıdın sıkışması sorununu çözmek için tasarlandı. Q Klavye’de, en çok kullanılan harfler en uzak noktalara bırakılmış ve insanların yavaş yazması sağlanmıştır. Böylece daktilolarda kâğıt sıkışması sorunu çözülmüştür. Aslında oldukça mantıklı bir çözüm. Tabi o zamanlar için. Teknoloji gelişti, artık daktilolarda kâğıt sıkışması durumunu geçin, daktilo bile kalmadı. Ancak değişen dünyaya yeni bir klavye kazandırılamadı. İnsanların Q Klavye’ye alışmış olması düzenin aynı şekilde devam etmesine sebep oldu. Aslında İngilizce dilini kullananlar yine de hallerinden memnunlardı. Ancak Türkçe’yi kullananlar için ciddi anlamda sıkıntılı bir klavyeydi Q Klavye. Şuan bizler de alışık olduğumuz için fark etmiyoruz ama F Klavye’yi kısa bir süre kullanın aradaki farkı göreceksiniz ve bugüne kadar eziyet çektiğinizi anlayacaksınız. Q Klavye’nin hikâyesi bu şekilde…

Gelelim F Klavye’ye… F Klavye, 1946 yılından itibaren İhsan Sıtkı Yener’in girişimleri ile sonucu akıl edilmiş ve ciddi bir çalışma sonrası hazır hale getirilmiştir. İhsan Sıtkı Yener, dönemin Milli Eğitim Bakanı ile bu konuyu görüşmek üzere bir araya gelir ve birlikte Cumhurbaşkanı Celal Bayar’a giderler. Celal Bayar ise İhsan hocaya, “bilimsel bir klavye yapın, sizin yaptığınızı kabul edelim” der. O günden sonra uzman bir ekip kurulur. Türkçe’de kullanılan tüm kelimelerin istatistikleri toplanır. 29934 kelime arasından hangi harflerin daha çok kullanıldığı tespit edilir ve parmakların fiziksel güçleri temel alınarak harflerin klavye üzerinde dizilişi yapılır. Ellerin kullanım oranları da dikkate alınarak, sol el %49, sağ el ise % 51 oranında kullanılacak şekilde harfler dizilmiştir. Türkçe’nin özellikleri bakımından sesli harfler sol ele denk gelecek şekilde yerleştirilmiştir. İhsan Sıtkı Yener hoca ve öğrencileri, 1956 yılından itibaren geliştirdikleri F Klavye ile daktilografi ve steno yarışmalarına katılmış ve 28 defa Dünya birinciliği elde etmişlerdir ki bunların 14’ünde de Dünya rekoru kırmışlardır. Hatta bu yarışmalarda, “Türkler yarışma için özel bir klavye kullanıyor” şeklinde itirazlarda bulunan Fransızlara, komite “siz de yapın o halde özel bir klavye” şeklinde cevap vermiştir.

F Klavye’nin ortaya çıkışı ve amacı budur. Türkçe’ye daha uygun ve Türkçe metinlerin %11 oranında daha hızlı yazılmasını sağlamaktadır. MEB bu klavyeyi 1955 yılında standart Türk klavyesi olarak kabul eder. Peki neden mi hala ülkemizde Q Klavye kullanılır? Biraz siyasete girecek ama onu da açıklamam gerekir. F Klavye, daha sonra Gümrük Kanunu’na eklenir ve Q klavyeli cihazların ithalatları yasaklanır, 1973’de  Türk Standartlar Enstitüsü’nde de standart olarak kabul edilir. Ancak 80 Darbesi tüm bu güzel gelişmeleri engeller. İthalat darbe sonrasında yükselir ve F Klavye rafa kalkar, ülkeye Q Klavye ithal edilir. Ülkemizde yine bir bilim insanı hakettiği değeri görememiştir. Biz İhsan Sıtkı Yener’in değerini bilemezken yabancılar ne mi yaptı? Klavye konusunda dünyadaki en yüksek federasyon olan Intersteno’nun onursal başkanlığına getirdi. İhsan hoca 2016’da vefat etti. Ülkemizde ise daha yeni yeni F Klavye resmi dairelerde zorunlu hale getirildi.

F Klavye’ye alışmaya çalışın sevgili Popzingiller, alışınca bu tavsiyemin kıymetini anlayacaksınız.

16
like
6
love
2
haha
1
wow
0
sad
4
angry
17 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
Gökhan KayaEnesMurat SiyliReha KarakayaZeynep Ece Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
okan88
Yazar

On parmak ve hızlı yazmak isteyenler için F klavye çok uygun. Q klavyede on parmak yazarken parmakların konumlandırma şeklinde Türkçede en çok kullanılan harfler işlevi en az olan parmaklara düşüyor yani sıkça kullandığımız ”a” harfi serçe parmağına kalıyor. Nadir kullandığımız ”f” ve ”j” harfleri ise işlevsel olan işaret parmağına kalıyor. Amaç hızlı ve on parmak yazı yazmak ise kullanıcının yararı için en iyi tercih F klavye.

mustafa
Üye

F klavye, candır.Kullanan için rahatlık,hız ve kollarınız daha az yorulur.

Ayşe
Üye

Lisede F klavye ile daktilo kullandım. Daha sonra bilgisayarlarla hayatıma Q klavye girdi. Q klavyeye alıştım. 5 sene kadar önce girdiğim iş yerinde bilgisayarda F klavye vardı. Zorlanmıştım Q dan sonra. Tam ona alıştım derken 3 senedir tekrar Q klavyedeyim. Alışkanlık. Alışınca hepsini kullanıyorsunuz. :))

Çalı Kuşu
Yazar

Aslında çok şey anlatan bir yazı. Mesel ne Q Klavye ne de F Klavye. Mesele devlet meselesi.

turuncumavi
Üye

Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş