Facebook veri sızdırma skandalı ile 50 milyon kişinin verilerinin sızdırıldığını tahmin etmişti. Fakat veri sızdırma skandalından 87 milyon kişinin mağdur olduğu açıklandı. 11 Nisan Çarşamba günü ABD’de temsilciler meclisinde ifade verecek olan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg konu ile ilgili olarak gerekli açıklamanın da toplantıdan sonra yapılacağını belirtmişti. Facebook tarafından yapılan resmi açıklamada Cambridge Analytica firması tarafınca yapılan usulsüz davranışın 87 milyon kişiyi etkilediği ve bu bilgilerin İngiltere’deki seçimler öncesi usulsüz bir şekilde kullanılmak istendiği açıklanmıştı.  Peki Türkiye’de veri sızdırma skandalından kaç kişi etkilendi?

Veri Sızdırma Skandalı Türkiye’de Kaç Kişiyi Etkiledi?

Facebook, Cambridge Analytica tarafından usulsüz olarak kullanılan kullanıcı bilgilerinden Türkiye’de 234.500 kişinin etkilendiği açıklamasını yaptı. Uygulamayı da 233 kişinin indirdiği açıklaması yapıldı.

Birkaç Yıl İçinde Düzelmesi Bekleniyor

Facebook CEO’su Zuckerberg yaptığı açıklamada veri ihlali skandalının yaratmış olduğu sorunların birkaç yıl içinde tamamen düzelebileceğini açıkladı. Zuckerberg ayrıca Cambridge Analytica tarafından sürülen uygulama olan ThislsYourDigitalLife’ı kullanıp kullanmayacağı sorusunun üzerine çok uygulama kullandığını fakat bilgisayardan iyi anlayan bir internet kullanıcısı olduğunu belirtti. 9 Nisan Pazartesi gününden itibaren kullanıcıların hangi uygulamalarda veri paylaşıp paylaşamayacağını seçebileceklerini belirtti. Facebook skandalı Zuckerberg tarafından doğrularken yetkililerin de gerekli çalışmaları başlattığını ve bu konuda yaşanan sorunların birkaç yıl içinde tamamen çözüleceğini belirtti.

1
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
7 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
7 Yorum yazarları
SevdasevdamustafaSinanOlupapatyaycdhat that Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
meraklimuhendis
Üye

Adamlar neler yapıyor boyle.

Sevdasevda
Üye

Yine de kullanıyoruz rahat rahat. Daha neler duyacağız acaba.

mustafa

İşte tamda bu yüzden milli ve yerli sosyal medya sitelerimiz olsun niye her bilgimiz adamların elinde olsun ki.

Sinan
Yazar

Facebook bitecekti elbet ama Facebook’u bitirenin bu olacağını kimse beklemezdi.

Olupapatya
Yazar

Sanırım Facebook güvenirliğini kaybediyor ve insanlar farklı sosyal medya hesaplarına kayıyor.