Facebook veri sızdırma skandalı ile 50 milyon kişinin verilerinin sızdırıldığını tahmin etmişti. Fakat veri sızdırma skandalından 87 milyon kişinin mağdur olduğu açıklandı. 11 Nisan Çarşamba günü ABD’de temsilciler meclisinde ifade verecek olan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg konu ile ilgili olarak gerekli açıklamanın da toplantıdan sonra yapılacağını belirtmişti. Facebook tarafından yapılan resmi açıklamada Cambridge Analytica firması tarafınca yapılan usulsüz davranışın 87 milyon kişiyi etkilediği ve bu bilgilerin İngiltere’deki seçimler öncesi usulsüz bir şekilde kullanılmak istendiği açıklanmıştı.  Peki Türkiye’de veri sızdırma skandalından kaç kişi etkilendi?

Veri Sızdırma Skandalı Türkiye’de Kaç Kişiyi Etkiledi?

Facebook, Cambridge Analytica tarafından usulsüz olarak kullanılan kullanıcı bilgilerinden Türkiye’de 234.500 kişinin etkilendiği açıklamasını yaptı. Uygulamayı da 233 kişinin indirdiği açıklaması yapıldı.

Birkaç Yıl İçinde Düzelmesi Bekleniyor

Facebook CEO’su Zuckerberg yaptığı açıklamada veri ihlali skandalının yaratmış olduğu sorunların birkaç yıl içinde tamamen düzelebileceğini açıkladı. Zuckerberg ayrıca Cambridge Analytica tarafından sürülen uygulama olan ThislsYourDigitalLife’ı kullanıp kullanmayacağı sorusunun üzerine çok uygulama kullandığını fakat bilgisayardan iyi anlayan bir internet kullanıcısı olduğunu belirtti. 9 Nisan Pazartesi gününden itibaren kullanıcıların hangi uygulamalarda veri paylaşıp paylaşamayacağını seçebileceklerini belirtti. Facebook skandalı Zuckerberg tarafından doğrularken yetkililerin de gerekli çalışmaları başlattığını ve bu konuda yaşanan sorunların birkaç yıl içinde tamamen çözüleceğini belirtti.

3
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
Murat SiyliÇalı KuşuHüseyin çetinSevdasevdamustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Hiç şaşırmıyorum. Daha da kötüleri oluyor eminim nedense. Emeğinize sağlık efendim.

meraklimuhendis
Üye

Adamlar neler yapıyor boyle.

Murat Siyli
Yazar

Teknoloji ile bu durumlar artıyor

Hüseyin Çetin
Üye

Mark belin düzelmesin emi hak etti her şeyi

Hüseyin Çetin
Üye

Böyle durumlar insanı korkutuyor