Grup, geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı duyuruda, mesajlaşma uygulamasının faaliyetlerinin artık İngiliz başkentinden yönetileceğini bildirdi.

 

  Facebook, Çarşamba günü mesajlaşma uygulaması WhatsApp üzerinden yapılan ödeme faaliyetlerinin artık Londra’dan yönetileceğini bildirdi. Dünyada 1,5 milyardan fazla kişi tarafından kullanılan ve 2014‘te Amerikalı sosyal ağ tarafından satın alınan bu hizmetten, 100‘den fazla ek işçi alması bekleniyor. Bu, onun şimdiki iş gücünün yaklaşık olarak çeyreğini gösteriyor. Londra‘daki işten çıkarılacak mühendisleri ve bazılarını -Dublin ve İrlanda’dakileri-, Facebook’un Avrupa’daki merkezine yerleştirdi.

İnternet’in Amerikalı devi birkaç yıldan beri ödeme sektörü ile ilgileniyor. Elektronik ticaret ortamının içindeki oldukça fazla olan baskınların ardından, bundan böyle çabalarını iki mesajlaşma hizmeti olan Messenger  ve WhatsApp  üzerinde topluyorlar. Daha önce diğer rakip uygulamalar çok daha kullanışlı ödeme araçlarını önerdiler. Bu, özellikle Asyalı aktörlerin olayı – Çinli mesaj uygulaması WeChat gibi-, kullanıcılarına ufak miktarda para yollamaya ya da bir ticaret için ödeme yapmalarına izin veriyor.

WhatsApp’in, Şubat 2018‘den beri Hindistan’da olan devasa piyasası şimdiden ödeme testlerini yönetiyor. Facebook da gelişim yolunda olan diğer ülkelerde, mesela Latin Amerika’da, çevrimiçi alışveriş yapmanın ya da bazen geleneksel bir banka hesabı açmanın zor olduğu yerlerde de oldukça popüler. Facebook zaten blok zincirine ve uygulamalarına sosyal ağ için ayrılan ve Paypal‘in eski başkanı François David Marcus tarafından yönetilen bir bölümünden yararlanıyor. Amerikan devi, özellikle internet kullanıcılarının ortak sitelerden para göndermelerine ve harcamalarına izin veren bir kriptopara projesi hazırlıyor.

KAYNAK 

3
like
0
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
1 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
2 Yorum yazarları
bilgemustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Yerinde bir karar vermişler.