En büyük sosyal ağ olan Facebook, milyarlarca kullanıcıya ve günlük olarak paylaşılan milyarlarca yayın, fotoğraf ve videoya ev sahipliği yapıyor.

Platformun kaosa sürüklenmesini engellemek adına yürüttüğü bazı kapsamlı çalışmalar mevcut. Bu yılın ilk şeffaflık raporunda ana hatlarıyla belirtilen bir konu bulunuyor: Sahte hesaplar ve spam ögeleri. Bu raporda 2018’in ilk üç ayında yüzlerce milyon sahte hesap ve spam ögenin kaldırılmasını detaylandıran yönergelerin nasıl uygulandığı ele alındı.

Sizce kaç tane sahte hesap bulunuyordu dersiniz? Facebook 583 milyon sahte hesabı ve 836 milyon spamı (mesaj, resim, video ve yorum vs.) kaldırdı. Bu dönemde Facebook; şiddet, çıplaklık ve cinsel aktivite, terörist propaganda ve nefret söylemi olarak kabul edilen yaklaşık 30 milyon yayını kaldırmış oldu.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg “Bu yılki en önemli önceliklerimiz insanları güvende tutmak ve yeni yollar geliştirmek. Yaptığımız araçlar sayesinde, hemen hemen tüm spam, kullanıcılar tarafından bildirilmeden kaldırıldı ve sahte hesapların çoğu birkaç dakika içinde silindi.” dedi. 

Facebook ayrıca, kullanıcı verileri için hükümet talepleri hakkında mevcut bilgiler verdi. 2017 yılının ikinci yarısında, dünya genelinde hükümetlerden 82.341 talep aldı. Taleplerin yaklaşık yüzde 75’inde, hükümetlere bazı kullanıcı verileri sağlandı. Temmuz-Aralık ayları arasında Amerika Birleşik Devletleri, kullanıcı verileri için 32.742 rakamı ile en çok talep eden ülke oldu. Bu rakam, bir sonraki ülke olan Hindistan’dan yaklaşık üç kat daha fazla. Amerika Birleşik Devletleri’nden 30 binden fazla talep, düzenli olarak tutuklama emri ile birlikte gelen yasal süreç talepleriydi.

6
like
1
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
20 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
19 Yorum yazarları
Osman36Rafael kangarliNevin Selin AlpayHadiOrdanTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
yarasab
Üye

Ooooo çokmuş

Osman36
Üye
Osman36

100 milyon vardır

Rafael kangarli
Üye

Ben daha az dusunmusdum

Nevin Selin Alpay
Üye

Milyonlarca

HadiOrdan
Üye

milyon milyarlarca hesap var.