Sayısız internet kullanıcısının şikayetinden sonra, sosyal ağ vefat etmiş bir yakına dair kutlama hatırlatmaları ve diğer bildirimler gibi üzücü olabilecek haberleri önlemek istiyor. Bu konuda yapay zekanın yardımına güveniyor.

Peki kullanıcıların vefat eden yakınlarının doğum günlerini kutlamaları için gelen bildirimler nasıl önlenecek? Birçok kullanıcısından bu yönde şikayet aldıktan sonra, Facebook bu probleme karşı savaş açmak istiyor.

Çalışmaların yöneticisi Sheryl Sandberg, Salı günü sosyal ağın bir kullanıcının öldüğünü kendisi tarafından keşfetmesini denemek için yapay zekadan yararlanacağını açıkladı. Böylece, bu ona olayların davetler yoluyla üzücü bir biçimde kullanıcıların profilinde görünmesini önlemeye izin verecek. Sheryl Sandberg yapay zekanın nasıl başarı kazanacağını açıkça belirtmedi ama sosyal ağın bir sözcüsüne göre Facebook, bir kişinin vefat ettiğini gösterebilecek bir işaret çeşitliliğini araştıracak. Fakat bahsi geçen sözcü bu işaretlerin yapısı hakkında bir detay vermedi.

Şu anda, kullanıcılarından birinin öldüğünü bildirmesinin tek yolu, bir anma hesabı oluşturulmasına izin vermek. Facebook, 2015’ten beri bir aile üye olsun ya da kayıplarından sonra Facebook hesaplarını yönetmekten sorumlu bir arkadaşı olsun, onlara bir miras bağlantı seçmelerine izin veriyor. Böylece bu mirasçı bağlantı, ölünün anısına saygı göstermek için, hesabını hatıra hesabına dönüştürme imkanına sahip oluyor. Teoride, bu hesaplar paylaşımlarda, kutlama veya doğum günü hatırlatmalarında ve hatta arkadaş önerilerinde görünmeyecekler. Facebook’a göre, her ay 30 milyondan fazla kişi anma hesaplarını inceliyor. Bu yüzden sosyal ağ, yakınlarının, vefat eden kişinin, vefat ettiği zaman ile hatıra hesabı oluşturulduğu zaman arasında hiçbir bildirim almamalarını istemekte. Sheryl Sandberg sosyal ağın anı hesaplarını yönetme şeklindeki diğer değişiklikleri açıkladı ve bu sayfalara bir “hürmet sunma” bölümü ekleneceğini sözlerine ekledi.  Bu bölüm, ölen kişinin her şeyini kronolojik olarak koruyacak, aile üyelerinin ve arkadaşlarının anılarını görmesine ve paylaşmasına izin verecek.

Öte yandan Facebook mirasçı bağlantılara daha çok kontrol imkanı verecek.

kaynak

3
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
2 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
3 Yorum yazarları
mustafabilgeilhami10ay Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Yapılamayacak bir şey değil gibi sanki ama biraz zor gibi duruyor.

ilhami10ay
Üye

Bilgi verici bir yazı olmuş teşekkürler ama uygulama da sıkıntı yaşayacakları kesin gibi.