Aziz Nesin haklıydı!

Bir kişi şahsı adına veya bir toplum genel olarak öz eleştiri yapmaktan yoksun ise ve öz eleştiri yapmanın aksine kendi gerçekliğini başkalarına dayatıyorsa, o kişi ve o toplum cahil kalmaya mahkumdur.

Farklı fikirler olmalıdır, çeşitlilik güzeldir. Bu çeşitlilik toplumun ahlaki temelini güçlendirir lakin sanat ve bilim toplumun ahlaki değerlerine göre şekillenmemelidir. Ben bu platformda istediğim her şeyi özgürce yazabilmeliyim, toplum baskısı denen şey cahil olduğumuz gerçeğini yüzümüze vuran amaçsızca bir başkaldırıdır. Birilerine baskı yapmak veya bir fikri bastırmaya çalışmak dünyanın hiçbir yerinde iyi atfedilemez bir davranış bozukluğudur. Evrensel hukuk kurallarına göre yanlış ve doğru olarak nitelendirilmemiş, tamamen göreceli olan bir olaylar zincirinden bahaneler uydurularak ve kandırılarak ötekileştirilmek ve bu ötekileştirilenlerin hep aydın ve kültürlü insanlar olması hiç normal değildir. 

Yalnızca bu ülkede! Sadece bu ülkede insanlar entelektüel oldukları için dışlanıyorlar. 

Bir ülkenin gidişatına en büyük yönü burjuvazi verir, zenginlerimizin artık kültürel yapılara yönelmesi, eğitime ve sanata gereken değeri vermesi, uluslararası organizasyonlara ev sahipliği etmemiz için gerekli maddi yatırımları karşılaması gerekir, daha çok bina ve alışveriş merkezi dikip insanları borca sokup daha çok para uğruna tembelleştirmesi değil.

Zenginlerimizin dolaylı yoldan çalıp göt büyüttükleri bir gerçeklik var ortada ey ahali, siz neden bunu bildiğiniz halde daha çok çalmalarına göz yumuyorsunuz!

Bize sunulanı kabul etmek zorunda mıyız? Alternatifsizlik diye bir şey var mıdır? Yoksa seçenekleri kendimiz mi yaratırız? 

Her zaman bir seçenek vardır, her şeyin sebebi olduğu gibi. Hayat doğduğumuz an itibari ile anlamsızdır, büyüdükten sonra hayatın anlamlı olduğunu sanarız, özür dilerim sandırırlar. Hayatı anlamlı kılan şeyler dedikleri şeyler anlamlıdır aslında hayat değil. Hayatı bir doğaçlama oyun gibi düşebiliriz, sanıldığının aksine giriş, gelişme ve sonuç şeklinde tamamlanmaz. Bazen gelişmeden girebilir, girmeden sonuca ulaşabiliriz. Hayatı biz yönlendiririz, sandıranların bizi yönettiğini içten içe hissettiğimiz ama görmezden geldiğimiz, kendi gerçekliğimizi ölümle ilişkilendirdiğimiz ve kendi uydurduğumuz yalanlara inandığımız sürece mutlu olduğumuz tüm bu saçmalıklar dışında.

6
like
1
love
1
haha
0
wow
0
sad
1
angry