Öncelikle bu yazıyı “Aşka inanmayın, batsın bu dünya!” tarzı bir yazı zannediyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bugün size Kanser’in bahsedeceği şey daha farklı. Size “Gerçekten aşık oluyor musunuz?” sorusunu sorarken edebi  bir yaklaşımda bulunmuyorum. İşe biraz bilimsel yaklaşalım. Bir insana aşık olurken ona ruhunuz mu aşık oluyor beyniniz mi yoksa cinsel dürtüleriniz mi? Belki anlatacaklarıma inanmayabilirsiniz ancak bilimin en güzel tarafı insansanız da inanmasanız da gerçek olmasıdır.

Belki acımasız gelebilir ama bir insana aşık olmanıza neden olan tek şey cinsel dürtüleriniz ve eşeysel hormonlarınız. Bizim doğamız bu çünkü. Ayrıca bütün cinsel yönelimlerde ancak cinsel anlamda yaklaştığınız kişilere aşık olursunuz. Sonuçta hiç birimiz babamızı çok sevdiğimiz için ona aşık olmuyoruz öyle değil mi? Çünkü sevgi ayrı aşk apayrı bir şey. İçgüdülerimiz bize emreder biz de yaparız.

Peki aşk adına yazılmış binlerce şiir,kitap boşuna mı? Onlarca aşk destanları boşuna mı yazılmış?

Elbette hayır.

Ancak aşk diye bahsettiğimiz şey aslında biyolojide üreme olarak geçiyor ve insan hariç diğer varlıkların üremeleri aşk olarak nitelendirilmiyor.

Hatta primatlar bize ne kadar benzese bile onların üremelerine de aşk demiyoruz.

Bu satırın altına geçmeden önce düşünmenizi istiyorum bu soruyu; Neden bizimkine aşk deniliyor da onlarınkine üreme deniliyor?

Hayvanlarla hemen hemen aynı mantıkla hücrelerimiz ve hormonlarımız çalışıyor ama neden biz aşk diyoruz?

Çünkü bizim bir avantajımız var -bazen dezavantaja bile dönüşebiliyor- o avantaj ise düşünmek.

Düşünebilme yeteneği insanın en büyük yeteneğidir. Çünkü bu yetenek sayesinde o basit ve küçük üreme dürtülerimizi şiirlere,destanlara,aşkından dağları delen Ferhat’a dönüştürüyoruz. Ve o yetenek sayesinde yıllarca “aşk acısı” çekiyoruz. Tabi burada dezavantaja dönüşüyor.

Ancak emin olun sadece düşünmek için tasarlanmış tek canlı insandır. Bu söylediğimi harika bir örnekle anlamanızı sağlayacağım. Fiziksel olarak bir aslan insandan daha güçlüdür değil mi? Peki neden aslanlar şu anda dünyada hakim ırk değil? Halbuki onlara bizzat savaşabilmek için keskin dişler 4.76 MPa basıncı uygulayabilecek bir çeneye ve bıçak gibi keskin pençelere sahipler. Bu organların hepsine kendini korumak için sahiptir bir aslan.

Peki ya insan?

Kavga edebilmek için tasarlanmış hiçbir organı yoktur. Lütfen yumruklar var demeyin onlar kavrayabilmek için tasarlanmıştır. Ee? Nasıl oluyor da insanlar aslanlardan kurtulup dünyanın hakimi olmuştur?

Çünkü insan ırkı kainatın en güçlü silahına sahiptir. Düşünebilme silahına. Bu silahımız sayesinde kendimize barınabilecek güçlü kaleler hayvanlardan korunabilecek ok ve kılıçlar yapabildik. Tabi dediğim gibi düşünebilmenin dezavantajlarından kurtulamadık. O pis egomuz bu yeteneğimizi öldürmeye zorladı. Avlanabilmek için kullandığımız silahlarla birbirimizi öldürdük. Hatta bazı zamanlar masum insanları ve çocukları katletmekten zevk aldık.

İşte bu bizim sorunumuz. Bu yetenekle aşk gibi güzel bir kavram yaratabilmek varken birbirimizi öldürmeyi tercih ettik.

Unutmayın insanoğlu kavga etmeyi bilmez. İnsanoğlu temelde düşünebilmek için vardır.

“Üzülme be kadınım

Bakarsın terk ederiz bu yer küreyi,

başka bir gezegene kaçarız bir gün!

Belki de canlılar,topraktan daha kıymetlidir oralarda.

ve toprak herkesin ortak mülküdür.”

7
like
2
love
1
haha
1
wow
0
sad
0
angry
13 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
Reha KarakayaMurat SiyliÇalı KuşuHüseyin çetinVedat Yılmaz Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Reha Karakaya
Yazar

Hayvanlar içgüdüsel olarak hareket ederken insanlar kendi iradeleri ile hareket ederler. Bu yüzden hayvanların ki aşk değildir.

Murat Siyli
Yazar

Çocuklar her seyi büyüklerden öğrenir

Çalı Kuşu
Yazar

Açıkçası ”İrâde Mekanizması” düşünebilme kabiliyetinden çok daha ayırt edici bir özelliktir insânları canlılardan ayrı ve üstün kılan. Bir de ”aşk” kavramına yüklenen anlam asla bir beşere karşı duyulamaz, en azından benim dünyâmda olasılığı dâhi uzak. Büyük konuştuğumu düşünüyor olabilirsiniz ki, evet oldukça büyük laflar bunlar, beni bile aşan. Emeğinize sağlık efendim

Hüseyin Çetin
Üye

Unutmayın insanoğlu kavga etmeyi bilmez. İnsanoğlu temelde düşünebilmek için vardır.Harika söylemişsin babacım

Vedat Yılmaz
Üye

aşk ofkeye donen bir duygudur