Hayatımızın her alanında birilerini eleştiriyor ve başkaları tarafından eleştiriliyoruz.

Sormak istediğim birinci soru: Eleştiri nedir?

Cevabını ben vereyim: Eleştiri, karşımızdaki kişinin doğrularını ve yanlışlarını sözlü ve ya yazılı yolla kendisine bildirmektir. Eleştiri, kendi içinde ikiye ayrılır:

1. Yapıcı Eleştiri

2. Yıkıcı Eleştiri

Bu terimleri de açıklayacak olursak:

Yapıcı eleştiri: Başkaları tarafından üretilen herhangi bir işe/ürüne/fikre dair geçerli olan, iyi düşünülerek ve sağlam bir mantık süzgecinden geçirilerek üretilmiş, “Kendimiz eleştirdiğimiz kişinin yerinde olsak nasıl daha iyisini üretebilirdik?” sorusuna yanıt verebilecek şekilde kurgulanmış, hem olumlu hem de olumsuz görüşlerimizi aktaran, düşmanca bir yaklaşım yerine arkadaş canlısı bir tutum sergileyen, karşımızdaki kişinin bulunduğu pozisyonu daha iyi ve üstün bir seviyeye çekmek amacıyla sarf ettiğimiz, iş/ürün/fikir sahibine zamanlı, yerinde, açık bir şekilde, detaylı ve uygulanabilir olacak biçimde sunulan eleştirilerdir.

Bir eleştirinin yapıcı olabilmesi için, öncelikle eleştirinin geçerli bir eleştiri olması gerekmektedir. Birçok insan ne yazık ki aklına gelen ilk şeyi yorum olarak ifade etmeyi “eleştirmek” olarak görmektedir. Aklımıza gelen her şey, içimizden geçen her şey, bir ürün veya fikirle ilgili hissettiğimiz her şey, geçerli eleştiriler olmak zorunda değildir. Aslına bakarsanız çoğu zaman fikirlerimiz, geçersiz eleştirilere dayanmaktadır. Bir insanın ilk seferde geçerli bir eleştiri üretebilmesi için, eleştirdiği konuya dikkate değer miktarda hakim olması gerekmektedir. Bu, çoğu zaman mümkün olmayan bir durumdur. Bu nedenle, “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak.”şeklinde özetlenebilecek sıkıntıya düşülür. Bu sıkıntıdan kurtulmanın yoluysa, “Ben bunu söylüyorum ama; karşı tarafın da fikrini halihazırda bilen biri olarak, benim bu eleştirime nasıl bir çürütme veya karşı argüman geliştirilebilir?” sorusunu kendimize sormamız gerekmektedir. Bu yapıldığında ve üzerinde en azından 30 saniyeliğine düşünüldüğünde, ilk etapta geçerli gelen birçok eleştirinizin aslında geçersiz olduğunu fark edeceksinizdir.

Yıkıcı Eleştiri ise: Eleştirdiğimiz kişiyi aşağılayan ve ona hiçbir şey katmayan, onu üzmekten başka bir işe yaramayan eleştiri türüdür.

Yapacağınız eleştirinin yapıcı mı yoksa yıkıcı mı olacağına siz karar verin. Ancak yapıcı eleştirilerinizle bir sonuç elde edebilirsiniz.

KAYNAK LINK:

10
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
7 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
7 Yorum yazarları
İlhan DemircanMurat SiyliÇalı KuşuMaydogansalla gitsin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Rad
Üye

Yapıcı olmak her zaman iyidir

Murat Siyli
Yazar

Hayata olumlu bakmak lazım

Çalı Kuşu
Yazar

Bunlar hep özümüze bîgâne olmamızdan tevellüd

Maydogan
Üye

Insanlar elestirirken genelde yikici oluyor

İlhan Demircan
Üye

Olumlu olmak her zaman iyidir