Fark makinesi (ing. “Difference Engine”), polinom hesaplamaları yapmak amacı ile İngiliz matematikçi Charles Babbage tarafından geliştirilen mekanik hesap makinesidir. Yön bulma, mühendislik, astronomi gibi alanlarda kullanım için hatasız “sayı tabloları” oluşturmanın zorluğu, Babbage’ı bunu otomatik hale getirecek bir makine üzerinde çalışmaya itmiştir.

Milattan önce 2. yüzyılda Antikitera Mekanizması‘ndan beri var olan “mekanik hesaplayıcı” düşüncesinin modern örnekleri Blaise Pascal ve Gottfriend Leibniz’e mal edilir. 1786’de bir ordu mühendisi olan J.H Müller, fark makinesinin temelini oluşturabilecek prensipleri bir kitapta tanımlamıştır.  Babbage, 1819’da başladığı küçük bir fark makinesini 1822’de tamamlamıştır (Fark Makinesi 0). Bir kolun çevrilmesi ile çalışan makinenin icadını Kraliyet Astronomi Topluluğuna duyurmuştur. Makine 10’lu sayı sistemini kullanmıştır.

Daha sonrasında hükümetten de destek alan Babbage, matematikçi Joseph Clement ile birlikte daha büyük bir alet üzerindeçalışmaya başlamıştır ve sonucunda “Fark Makinesi 1” tasarımının yedide biri boyutunda bir makineye erişmiştir. Babbage’ın 17.000 Sterline mal olan ve tamamıyla çalışan bir fark makinesi  üretmekten çok uzak kalan çalışmaları, Babbage’ın “Analitik Makine” ismini verdiği ve daha kompleks mantıksal ve matematiksel işlemleri çözmek amacıyla yapılan (Ve sonunda da ilk bilgisayarın öncüsü olan) makineye çalışmalarını yönlendirmesi ile hükümetin güvenini tamamıyla kaybetmiştir ve “fark makinesi” konseptini geride bırakmıştır.

İngiliz Bilim Müzesi, 1991’de Babbage’ın çizimlerinden yola çıkarak Doron Swade gözleminde Fark Makinesi 2’yi inşa etmiştir. Günümüzde de müzede bulunan alet, 8000 parçadan oluşmaktadır.

7
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
3 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
3 Yorum yazarları
Veysel AlpaydınTemel Uçakmustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Veysel Alpaydın
Üye

Hayran kaldım

Temel Uçak
Üye

Çok güzel bir makine bence.

mustafa
Üye

Dünya bu tip bilim adamları sayesinde kolay yaşanır bir Dünya haline geldi. Teşekkürler.