Merhaba sevgili popzingiller 🙂 Sizinle oldukça yanlış anlaşılmış iki kavram üzerine konuşacağım.Feminizm ve feminazi. Feminizm kadın ve erkeğin her anlamda eşit haklara sahip olduğunu savunan düşünce akımıdır diyebiliriz en kısa şekliyle. Bir de pozitif ayrımcılık yapan ve erkekleri küçük gören feminaziler var maalesef. Feminaziler yüzünden feministlik eşitlik değil erkek düşmanlığı olarak algılanır oldu.Bu gibi akımların adları önemli değil,düşünceleri ve asıl amaçları önemli.Bunu anlamakta fayda var.

Bir çok sinema filmi ve dizilerde feministler hep erkeklere ters ya da kötü davranan yüzleri hiç gülmeyen,çoğunlukla kilolu veya çirkin kadınlarmış gibi gösterilmiştir.Bu da erkek egemen toplumların en belirgin özelliklerinden.Çünkü o televizyonu izleyen çocuk beyinlerine de aynı algıyı yerleştirip ileride kadın haklarını savunan birini gördüklerinde,onu kendilerine tehdit olarak algılayacaklarını ve onlara ön yargıyla yaklaşacaklarını biliyorlardı. Böylece kendi erkek egemen dünyalarına asla zarar gelmeyecekti, kadınlar hep onlar için çok çalıştırılıp erkeklerden düşük maaş alan, iş ortamında bile hep güzel görünmek zorunda olan insanlar olarak kalacaktı.Medyanın komedi dizilerinde kendilerini komik sanarak ‘Feminist teyze’ gibi bir algı oluşturmasıyla,o yaşlarda 6-7 yaşlarında olan yaşıtlarımın zihinlerini yıkamıştır.O zamanın çocukları bunlarla büyüyüp günümüzde feministliği erkek düşmanlığı sanıp feministlerle dalga geçmiş onları ötekileştirmiştir.

dd.JPG

Eğer ‘Erkek kadından üstün değildir biz tam olarak yan yanayız. Erkekler toplumun ona dayattığı rolleri üstlenmek zorunda değil,bu konularda kadınlar da rol üstlenebilir. İki cinsiyet de eşittir’ diye düşünüyorsanız siz de feministsiniz demektir. Ve inanın bana bunun kötü bir yanı yok. Feminizm sadece kadınları değil erkekleri de korur,erkek hakları için de mücadele verir. Bu nedenle bir çok erkek feminist de vardır. Ve sosyal medyada maskülizm sayfalarıyla hep dayanışma içindedir. Feminizm pozitif ayrımcılığa her iki cinsiyet için de karşıdır.Feminizm nelere karşı çıkar özetle:

  • Erkeğin kadından veya kadının erkekten üstün tutulmasına,
  • Sırf kadın diye tek işlevinin çocuk doğurmak olduğu algısına,cinsel obje olarak görülmeye, beyninin ve gücünün bazı işler için yetersiz olduğu algısına, ev temizliği, çamaşır, bulaşık gibi ev işlerinin kadına yüklenmesine, aynı işi yapıp kadınlara daha az maaş verilmesine, kadına şiddete
  • Sırf kız diye çocukların sadece kızlar için olduğu iddia edilen(ki bu da yanlış) oyuncaklarla oynamak zorunda bırakılmasına. Aynı şeyler erkek çocukları ve erkekler için olan oyuncaklar için de geçerli.

Sırf erkek diye tek işlevinin eve ekmek getirmek zorundaymış algısına, sevgilisinin sürekli hesabını ödemek zorunda olduğu algısına, ‘ Erkekler ağlamaz ,erkekler pembe giymez,erkekler bakımlı olmaz ‘ gibi toplum tarafından dayatılan algılara.

a.JPG

Kısacası feminizm, ‘erkek dediğin’ ve ‘kadın dediğin’ şeklinde başlayan her söze karşıdır. Feminizm öcü değildir. Feminizm kadın ve erkeklerin haklarını savunan düşünce akımıdır. Feminizm sadece kadınlar için değildir,tekrar tekrar söylüyorum çünkü bu konuda popzingiller arasında bile yanlış anlaşılmalar ve ötekileştirmeler söz konusu.Lütfen neyin ne olduğunu ayırt edelim. Kulaktan dolma bilgilerle ve medyanın bize dayattığı şeylerle bilip bilmeden kimseyi ve hiçbir şeyi yargılamayalım.Bu yazıyı sonuna kadar okuyanlar yorumlara +1 koyup yanına fikrini yazsın lütfen.En az 5 yorum çıkarsa gerçekten mutlu olacağım 🙂 Kendinize iyi bakın sevgili popzingiller 🙂

aa.JPG

12
like
11
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
10 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
AsellTurgay CelikIlknurYntrTriskacocusena5513 Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
sena5513
Üye

Yine Aycan yapmış yapacağını 🙂 eline sağlık muhteşem bir yazı .

EMIN ALTINTAS
Yazar

Sade ve güzel bir anlatım. Harikasın

DamageControl
Üye
DamageControl

Bir tane de ben hazirlayayim bu konuyla ilgili bir içerik

Fatih
Yazar

Güzel yazı ellerine sağlık

Emrah
Üye

Ellerine sağlık 🙂