Joseph Merrick, bazen yanlış bir şekilde “John Merrick” de denir, şiddetli yüz ve vücut deformasyonları olan ingiliz bir adamdır. Hayatının bir kısmı “Fil Adam” adı altında bir ucube şovunda para kazanmış olan Joseph, Dr. Frederick Treves ile tanışında London Hastanesinde yaşamıştır.

Hayatının ilk günlerinde deri hastalıkları ve kemik bozuklukları yaşamıştır. Kafatasında kemikli bir tümör büyümüştür. Ayak ve elleri dengesini bozacak kadar büyümüş ve bozulmuştur. Bu bozukluklar yüzünden yaşadığı bir kazada belini sakatlamış ve iyileştirilemeyince hayatı boyunca yürüme sorunları yaşamıştır.

9 yaşındayken annesi zaatüreden ölmüştür. 13 yaşında okuldan ayrılmıştır ve iş bulamamıştır. Babası yeniden evlenince oğlunu reddetmiştir ve 17 yaşında Leicester Birliği Çalışma Evi’nde iş ve yatacak yer bulmuştur.

22 yaşında Sam Torr isimli bir şovmen ile iletişime geçmiştir ve onunla beraber Amerika’da çeşitli yerlerde şovlara katılmıştır.

Fotoğraf: Arkadaşı ve doktoru Frederick Treves, 1884.

Avrupa’yı turlarken Belçika’da menajeri parasını alarak onu Brüksel’de geride bırakmıştır. Zar zor Londra’ya dönen Merrick, konuşamaması sebebiyle polis onu bulunca sadece cüzdanındaki kartlar arasında Doktor Treves’in kartını bulunca hastaneye götürülmüştür. Bu olaylardan sonra hayatını hastanede geçirmesine izin verilmiştir.

Sağlam kalan tek mektubu, bu mektupta kendisine kuş eti ve bir kitap gönderen bir arkadaşına teşekkür ediyor.

Hayatının büyük bir kısmı yalnız ve depresif olan Merrick, kadınlardan hep uzak olmuştur. Tanıştığı kadınlar kendinden ya korkmuş ya da iğrenmiştir. Galler prensesi ile tanışması ve Galler prensi ve prensesinin kendisine hoş ve anlayışlı davranışları onu en çok mutlu eden şeylerden birisidir. Ayrıca oyuncu Madge Kendal kendisi ile hiç tanışmadıysa da, sağlıklı bir hayat yaşaması için para toplamış ve halın sempatisini kendisine kazandırmıştır.

Doktor Treves ile yakın bir arkadaşlığı olmuştur ve ona “gerçek dünya” ile ilgili birçok soru sormuştur. “Gerçek bir ev” görmek istediğini söyleyince beraber evine gidip Treves’in eşi ile tanışmıştır.

Boş zamanında bina modelleri yapmıştır ve Treves’in hastalarını eğlendirmiştir. Kibar ve iyi kalpli birisi olarak tanımlanan Merrick, hayatı boyunca birçok ağır hasta ile konuşmalar yapmıştır.

Madge Kendal’ın da desteği ile beraber büyük bir hayali olan tiyatroyu ziyaret etmiştir.

1889‘da Merrick, ölümünden bir yıl önce.

1890‘da 27 yaşında ölmüştür. Otopsisini yapan Doktor Treves, ölüm sebebinin boyun kırılması olduğunu saptamıştır. Tahmini, başının ağırlığı sebebiyle oturarak uyuması gereken Merrick’in “normal bir insan gibi” yatarak uyumaya çalıştığı ve bunu yaparken boynunu kırdığıdır.

1986‘da Proteus Sendromu hastası olduğu tanısı konulmuştur.  1979‘da bir tiyatro oyunu ve 1980‘de bir David Lynch filminde hayatı canlandırılmıştır, her ikisinin adı “The Elephant Man”dir.

Korkunç görüntüsü iyi kalpli ve duygusal bir adamı saklamıştır. Bütün hayatını bir ucube olarak yaşamış olan Joseph Merrick, gerisinde sadece birkaç film ve göz dolduran bir hayat hikayesi bırakmıştır.

15
like
1
love
0
haha
1
wow
4
sad
0
angry
18 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
Salih ÇelikMurat SiyliFurkan erencVTriskacocuReha Karakaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Ne hastalıklar var Allah’ım korusun bu tür hastalıklardan.

Salih Çelik
Üye

İlginç bir insanmış

Murat Siyli
Yazar

Tıpın çaresiz kaldığı bir durum

Furkan erencV
Üye

hastalıları çok ağırmış

Triskacocu
Yazar

Allah’ım sen koru yarabbim