Fizikçiler, zaman kristalinin kendi antipartikülü olan garip bir tür parçacık yaparak sadece daha güvenilir değil, aynı zamanda çok daha hafif olan bir kuantum bilgisayarı geliştirmeyi amaçlıyorlar.

Majorana fermiyonları, zaman kristalleri son yıllarda inanılmaz derecede garip olmaları nedeniyle manşetlerde. Bir kuantum bilgisayarı yapmak için onları bir araya getirmek mükemmel bir evliliğe benziyor. Bu büyüleyici fenomenlerin teorik birliği Singapur Ulusal Üniversitesi’nden fizikçiler tarafından önerildi.

Her şeyden önce zaman kristalleri düzenli kristallere benzemekte ve tekrar eden birimlere dayanmaktadırlar. Gerçekten garip olan şey, parçacıkların hareketlerindeki rezonansın sabit bir enerji kaynağına dayanmamasıdır. Zaman kristalleri serbest enerji kaynağı olarak kullanılamazlar, bu yüzden herhangi bir kural ihlal etmezler. Yine de bu, bilgiyi depolamanın bir yolu olabilir.

Majorana fermiyonları yaklaşık 80 yıl önce teorik fizikçi Enrico Majorana tarafından önerilmiş, bu varsayımsal temel parçacıklar kendi antipartiküllerini -karşıt parçacıklarını- içerir. Tekniklere aşina olmayan birçoğumuz için, onlar atomları oluşturan tıknaz şeylerdir.

Yaklaşık yüz yıllık bir görünüme rağmen, Enrico’nun parçacıklarından biri ile karşılaşmadık. Ama bir sonraki en iyi şeye sahibiz. Elektronlar, Majorana fermiyonu gibi bir şekilde birlikte çalışıyorlar. Majorana fermiyonları oldukça benzersiz bir büküm tarzında hareket etmek için yapılabilir. Bu örgü hareket, onları bir kuantum bilgisayarın topolojik versiyonu için mükemmel bir aday yapar.

Fizikçi Jiangbin Gong, “Gerçek hayatta biliyoruz ki farklı tipte parçacık örgüleri var ve bir örgüyü diğerine dönüştürmek, doğanın kendisinin yapamadığı bazı işlemleri gerektiriyor. Örgüler, diğer kuantum durumlarıyla aynı tür kırılganlıklara maruz kalmazlar, bu da onları kuantum hesaplamanın temeli olarak çekici kılar. İşin sırrı, Majorana fermiyonlarını çalışan bir cihaz inşa edecek şekilde kullanmaktır.” dedi.

Araştırmacılar, elektronları Majorana kuazi parçacıklar şeklinde gönderdiklerinde bir zaman kristali olarak hareket eden parçacık örgüsünün davranışını modellediler. Bu özel parçacıkların manipüle edilmesi onları tıpkı örgüler gibi harekete geçirerek, evrensel bir kuantum bilgisayardaki operasyonların temeli olabileceğini gösterdi.

Daha fazla sayıda kuantum bit daha az donanıma eşittir. Bu da daha az hata eğilimli bir süreçle birleştiğinde, kuantum bilgisayarların oldukça çekici görünmesini sağlar. Araştırmacılar için bir sonraki adım, daha karmaşık kalıplar oluşturmak için örgülere bir dizi tel halinde dokunarak süreci hızlandırabilecekleri yolları incelemektir.

8
like
1
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
9 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
8 Yorum yazarları
Murat SiyliKasim ekimyellowredTriskacocuHadiOrdan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Olmak ya da olmamak ya da hem olmak hem de olmamak. Kuantum geleçeğin geleceği. Emeğinize sağlık yine alkışı hak eder bir çalışma efendim.

Sinan
Yönetici

Kuantum teknolojisi ileri zamanların hükümdarı olacak anlaşılan

Murat Siyli
Yazar

Hele daha neler göreceğiz

Kasim ekim
Üye

Koantum teknolojisi gercekten iyi yazinda başarılı olmus

yellowred
Yazar

ne kadar yükseklere baktığımız kadar ne kadar alçaklara baktığımız da önemli. kuantum geleceğin teknolojisi.