Fizyoterapist yaralanma, hastalık, doğuştan gelen özür, hareket sistemi bozuklukları veya diğer durumlardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarında; kişilerin fonksiyonel limitasyonlarını,  ağrıyı, özrü ve yeteneklerini özel ölçme, değerlendirme ve inceleme yöntemleri ile belirleyerek hekimin tanısına göre, fonksiyonun ve fonksiyonel kapasitenin geliştirilmesine yönelik fizyoterapi ve rehabilitasyon programını planlayan, uygulayan ve tekrar değerlendirerek rapor eden, sağlıklı kişilerin sağlığını devam ettirmek amacıyla uygun egzersizler / koruyucu programlar planlayan mesleki otonomiye sahip olan bir sağlık personelidir.

Evet fizyoterapist dendiğinde mesleki tanımı bu şekildedir ama ne yazık ki ülkemizde tam olarak görevi bilinmeyen kırık çıkıkçı muamelesi gören bir konumdadır o yüzden bu yazıyı yazarak biraz olsun mesleğimi tanıtmak istiyorum.

Fizyoterapi yani fizik tedavi aslında yüzyıllar öncesinde gelişmiş bir tedavi yöntemidir. Ancak yaygınlaşması ve gelişmesi daha çok ikinci dünya savaşından sonra olmuştur. savaştan sonra çok fazla sakat ve yaralıların olması sağlıkta fizik tedavinin gelişmesine neden olmuştur ayrıca nükleer bombalar ve radyasyon sonucu engelli kişilerin çoğalması da bir diğer sebeptir.

Ülkemizde ise ilk olarak 1980’li yıllarda Hacettepe Üniversitesinde fizyoterapist eğitimine başlanmış daha sonra diğer üniversitelerde de açılmasıyla iyice yaygınlaşmış 2010 yıllarında ise en çok tercih edilen bölümlerden biri olmuştur.

fizyoterapistlerin çok farklı çalışma alanları vardır. bunlardan bazıları hastaneler, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, tıp merkezleri, spor kulüpleri vb.

ayrıca sadece hasta bireylerle değil ayrıca sağıklı bireylerde sağlığın koruması alanında da çalışmakta ve birçok sağlık sorununun meydana gelmeden önlenmesinde büyük katkı sağlamaktadır.

fizyoterapistler tedavilerinde yine çoğunluğunun fizyoterapistlerin geliştirdiği metotları kullanmaktadırlar. bunlardan bazıları;

  • manuel terapi
  • osteopati
  • refleksoloji
  • bobath terapi
  • duyu bütünleme
30
like
4
love
1
haha
2
wow
0
sad
0
angry
32 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
32 Yorum yazarları
İlkay BozkuşMurat SiyliGülsüm Apişemirhan clkOgun Sengul Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
sevgi sevgi
Üye

bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler

İlkay Bozkuş
Yazar

Güzel bilgi.

Murat Siyli
Yazar

Tıp insan için vardır

Gülsüm Apiş
Üye

Eskiden çok duyduğumuz bir meslek değildi.Çok önemli ve bilgilendirici bir yazı,mesleğinizde başarılar,yazı için teşekkürler.

emirhan clk
Üye

Bilgi veren yazilar her zmn iyidir