Güneybatı Fransa’da, Alzheimer hastalarının rahatça yaşayabilmesini sağlayan bir tesis inşa etmek için devrim niteliğinde bir proje yürütülmektedir. Burası bireylerin güvenliğini sağlarken; onların zevk alabileceği, özgür olabileceği şekilde tasarlanmış kapalı bir yerleşim bölgesi olacak.

Proje, Hollanda’daki benzer bir siteden esinlenerek milletvekili Henri Emmanuelli’nin teşviği ile yapılıyor.  “Alzheimer Köyü” olarak bilinen tesiste güvenlik oldukça önemli olacak. Sakinleri siteyi terk edemeyecek ve sağlık personeli tarafından gözetim altında olacaklar. Site farklı zevklere uygun olarak inşa edilmiş konutlara sahip olacak. Bununla kalmayıp süpermarket, kuaför, kütüphane, spor salonu, tiyatro, restoran gibi sosyal alanlara da ev sahipliği yapacak. Doğa ile etkileşime girmeleri için bol bol yeşil alan ve yürüyüş yolları olacak. Fikir şu yönde gelişti: Özgürlüğün artması mutluluğu artıracak, mutluluk artınca da ilaç ihtiyacı azalacak.

Nörolog Jean-François Dartigues, tipik bir yaşam tarzını sürdürerek hastaların normal sosyal rutinlerine devam edeceklerini ve beyinlerini bu şekilde kullanmalarının onlara fayda sağlayacağını söylüyor. “Alışveriş yapacaklar, kuaföre, bistroya, restorana, tiyatroya gidecekler, eğlenecekler. Bu olağanüstü bir terapi.”

Sağlık çalışanlarına ek olarak, aktiviteler düzenleyen araştırmacılar ve gönüllüler de köy hayatının bir parçası olacak. Alzheimer Köyü şu an yapım aşamasında. 2019 yılı sonunda açılması bekleniyor.

9
like
3
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
13 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
Gülsüm Apişİlkay BozkuşHüseyin çetinVedat YılmazTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
turuncumavi
Üye

Supermiş Gönül rahatlığı ile yakınını bırakabilirsin

Gülsüm Apiş
Üye

İlginç bir projeymiş;umarım faydalı olur.

İlkay Bozkuş
Yazar

İlerde kimin hasta olacağı belli değil. Türkiye de de olsa keşke.

Hüseyin Çetin
Üye

Yok artık ya ülkesine bu kadar sahip çıkmak bizdeyse zorunlu olmadıkça ameliyat bile yapmayın deniyor

Vedat Yılmaz
Üye

turkiye niye yapmiyir