Boyut görelidir. Büyüklüğü yeterince tanımlamanın zorluğu, hepimizin bildiği alan hakkında konuşmaya başladığınızda daha da kötüdür, ama aynı zamanda başka bir şeyle karşılaştırmak da zor olacaktır. Uluslararası bir araştırma ekibi tarafından yapılan yeni çalışma, herkesin bilmesi gereken bir şeyin boyutu hakkında yeni bir rakam ortaya attı:

Samanyolu Galaksisi

Samanyolu’nu mil, km veya herhangi bir karasal ölçü biriminde ölçmek tamamen anlamsızdır. Çünkü rakamlar gerçekten kavramak için çok büyük olacaktır. Bu yüzden gökbilimciler ışık yılını (ışığın uzayda bir yılda aldığı yol) kullanır.

Samanyolu gibi sarmal gökadalar, yıldızlarının büyük bir kısmının bulunduğu, gerçekten ince olan disklere sahiptir. Bu diskler boyut olarak sınırlıdır, böylece belirli yarıçapların ötesinde çok az yıldız yer alır. Samanyolu diskinin büyüklüğüne dair önceki tahminler 100.000 ile 160.000 ışık yılı arasında bir yerdeydi, ancak yeni araştırmalar bu sayıyı çöp kutusuna attı. Belirlenen mesafenin(disk çaplarının) üç katı kadar olan alanda da yıldızların olduğu anlaşıldı. Bilim insanları, yıldızların içerdiği ağır metallere, gazlara dair projelerinin en son verilerini kullanarak, galaksimizin 200.000 ışık yılı genişliğinde olduğuna inanıyor. “Galaksimizin diski yaklaşık 200 bin ışık yılı büyüklüğündedir.” diyor IAC’da araştırmacı ve makalenin yazarı Martin López-Corredoira.

Geniş anlamda Samanyolu gibi galaksilerin, sarmal kollar içeren dönen bir diskten ve onu çevreleyen küresel şekilli bir haleden oluştuğunu düşünebiliriz. Bu araştırma, galaktik düzlem yıldızlarının metallerinin (ağır elementler) bolluğunu, mesafelerle bağdaştırarak bu sonuçları elde etmiştir.

Evren hakkında ne kadar çok şey öğrenirsek o kadar büyük oluyor. Bilim insanları, teknoloji geliştikçe düşündüğümüzden daha fazla gökada olduğunu ortaya çıkarabilir. Şu an potansiyel olarak “100 milyar” oldukları tahmin ediliyor. Gökadamızın ise 250 milyardan fazla yıldıza ev sahipliği yaptığı düşünülüyor. Belki bir gün daha fazla olduğunu fark edeceğimiz günler de olacak. Hala minik hissetmiyor musunuz?

13
like
2
love
1
haha
2
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
Gülsüm ApişMurat SiyliMaydoganTriskacocuokan88 Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sinan
Yönetici

Biri minik mi dedi? Bizim nasıl ki hücrelerimiz varsa, biz de evrenin bir hücresiyiz aslında.

Aycan
Yazar

Sıla astronomi içeriklerinde gerçekten bir numarasın. Her okuduğum içerikte beynim yanıyor desem yanlış olmaz sanırım 😀 Emeğine sağlık 🙂

Çalı Kuşu
Yazar

Her bir kavramın neredeyse ayrı ayrı makale konusu olacağı kozmoloji de ulaşılan her nokta aslında ulaşılmayana doğru bir basamak sadece. Emeğine sağlık Sılacım.

Gülsüm Apiş
Üye

Evrende milyarca insanın bulunduğu dünyamız toz zerresi

Murat Siyli
Yazar

Binlerce alem boşuna denmemiş