Mantarlar,  şemsiye gibi başlıkları ve süngerimsi gövdeleri ile ilginç türlerdir. Bugün sizlerle en güzel, ilginç, garip mantar türlerini paylaşacağım.

1- Morel Mantarı (Gerçek Morel)

Morel veya “gerçek morel”, çubuklu bir arı kovanına benzeyen görüntüsü ile morel mantarı dünyanın en istenen yabani mantarlarından biridir Çoğu diğer mantara ters olarak etli bir kıvamı ve güçlü fıstıkımsı bir tadı vardır.

100 gram morel mantarı bir günlük demir ihtiyacının %60’ını ve D vitamini ihtiyacının yarısını karşılar. Ayrıca liflidir ve bol miktarda potasyum içerir.

2-Beyin Mantarı

Bir çeşit “yalancı morel” olan bu mantar, bir morel türüne benzese de değildir. Beyine benzeyen başı ve yumuşak yapısı ile tanınan bu mantar zehirlidir.

3- Sakallı Mantar

Bu garip şey gerçekten bir mantar. Kuzey Amerika’da yaygın olan bu mantarın sinir sistemine ve bağışıklık sistemine güç kazandırdığı bilinmektedir. Bazı yerlerde tabletler halinde besin takviyesi olarak da satılır.

4- Hydnellum Pecki

Sadece garip olmakla kalmayan bu mantar, ayrıca biraz da korkunçtur. Kan sıvılaştırıcı bir etkisi olan kırmızı pigmentli bir sıvı salgılayarak “kanayan” bu mantar, zehirlidir ve yenilemez. Böyle bir şeyle ormanda karşılaşmak istemezdim açıkçası.

5- Lactarius Indigo

Güzel, mavimsi bir rengi ile göz alan bu mantar, kesilince salgıladığı beyaz sıvıyla tanınır. Bazı kaynaklarda “üstün kalitesi ve kullanılabilirliği” ile tanıtılan mantar başka kaynaklarda ise “ortalama kaliteli” bir mantar olarak tanıtılır. Ne kadar iyi olduğu hakkında fikirler değişse de, yenebilir bir mantardır ve zehirli değildir.

6- Coprinus Comadus

Bu tatlı, yenebilir mantar yüksek kalitesi için sevilir. Yayındır, gençken toplanması ve toplandıktan hemen sonra yenilmesi gerekir.  Zehirli değildir ancak yeşil sporlu lepiota (Amerika’da lakabı “kusturucu” olan mantar) ile karıştırılması sonucunda zehirlenmeler ortaya çıkar.

7- Clathrus Archeri (Şeytanın Parmakları)

Tamam bu mantar yüzünden kabus gören herkesten özür dilerim ama bu listede olmalıydı.

Bir çeşit korku filminden çıkan bir yaratık gibi gözüken bu mantar, önce beyaz bir yumurta gibi bir yapı oluşturur ve sonra ondan çıkan kollar şeklinde açılır. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi yetişkin mantar kanlı et veya dışkı  gibi kokar ve sporlarını taşıyan siyah bir sıvı akıtır.

“Yumurta” halindeyken tadı ve kokusu turp gibidir. Yetişkin mantar da zehirli değildir ancak çok itici bir tadı ve kokusu vardır. Sadece başka hiçbir şeyin bulunamadığı aşırı durumlarda yenmesi tavsiye edilir.

Korkunç olmak için evrim geçirmiş olmadığına inanmak çok zor. Hindistan’da bir ormanda aynı mantarın çok da çekici olmayan beyaz variyasyonuna rastlanmıştır. Bakarken panik atak geçiriyorum.

En başta inanmayıp birkaç farklı kaynaktan varlığını onayladım ve bu videoya rastaldım, iyi eğlenceler:

Uyarı: Bu mantarların birçoğu ülkemizde yoktur, ama ülkemizde de birçok mantar türü yetişmektedir. Kendi sağlığınız için, doğada mantar toplarken istediğiniz mantarın belirgin özelliklerinin hepsini karşılamayan mantarlardan uzak durun. Mantar zehirlenmesi bir ölüm sebebidir. Zehirlendiğinize inandığınızda hemen hastaneye gidin. 

Zehirli mantar tükettikten hemen sonra agresif tedavi gören birisinin ölme riski %10 iken 60 veya daha fazal saat (3 günden fazla) kişilerin ölme riski %50 ile %90 arasında değişmektedir.

13
like
1
love
2
haha
2
wow
1
sad
1
angry
14 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
İlkay BozkuşMaydoganÇalı KuşuReha KarakayaÇiroz Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
okan88
Yazar

Clathrus Archeri’nin maharetleri görüntüsünden belli zaten :))

nuray akın
Üye

neyseki tr yok

Sinan
Yönetici

Beyin mantarını ilk kez duyuyorum ve ilk kez görüyorum, ilginçmiş

İlkay Bozkuş
Yazar

Favorim şeytan parmakları:)

Maydogan
Üye

Hic bu kadar değişik mantar görmemiştim