21 Mart Bahar Ekinoksu

Hoş geldin baharrrrr! Ne kadar güzel bir mevsim değil mi? Her yer çiçek mi açtı ne kuşlarda cıvıldıyor sanki…21 Marta gelirsek sizi şöyle alalım.

Solstist tarihleri(Dünya’nın Güneş etrafında dönmesi ve eksen eğikliğinin sonucu olarak dört önemli gün ortaya çıkar. Bu günler aynı zamanda mevsimlerin başlangıcıdır.)  içerisinde ki en muazzamlarından.Güneş’den gelen ışınlar 21 mart ve 21 eylül tarihlerinde ekvatora dik düşer . Her yerde gece ve gündüzler eşit olur , bu duruma Ekinoks denir.Bizim bulunduğumuz kuzey yarım kürede ilkbahar başlarken güney yarımküre sonbahara girer.Ne kadarda ilginç aslında gece ve gündüzü eşit yaşayacağız.Bu tarih Kuzey Kutup Noktası’nda 6 aylık gecenin, Güney Kutup Noktası’nda ise 6 aylık gündüzün başlangıcıdır.

Nevruz’da Bahara Dahildir

 

21 Mart’ta baharın müjdecisi olarak Nevruz kutlanmaktadır.Nevruz, aslında çok uzun yıllardır kutlanan ve hemen hemen her toplum için önemli bir bayram olarak karşımıza çıkmaktadır.1995 yılında gelenek olarak görlürken bu yıldan itibaren resmi bayram olarak görülmeye başlandı.

Veeee Tabikii De Onları Unutmuyoruz…

 

+1 farkla tıpkı onlarda bizim gibiler. Down Sendromlular günü kutlu olsun.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
4 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
4 Yorum yazarları
mustafaÇalıkuşuhilalcemree Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa

Güzel bir yazı olmuş beğendim.

Çalı Kuşu
Yazar

Çok güzel ve de anlamlı bir yazı.Emeğinize sağlık efendim.

hilal
Üye

Edirne de okudum, orada da hıdırellez bayramı adı altında çok güzel kutlamalar yapılıyordu. Nevruzun gelmesiyle. Yazı için emeğine sağlık.

cemree
Üye
cemree

Hoş geldin bahar ????