Çin’de en büyük problemlerden biri takdir edersiniz ki ulaşım, bunun için adamlar değişik bir şey tasarlamışlar. Adına Straddling Bus demişler. Metrobüsün havadan gideni diyebiliriz, ayakları ile raylı sisteme bağlı, durakları da asansörle veya yürüyen merdivenle çıkılabilecek seviyede, yani yukarda.

Araçlar altından geçip gidiyor, trafiği tehlikeye atmıyor, trafik üzerinde kendi yolunda sakince gidip geliyor, tek seferde 1200 kişi taşıması planlanıyor.

Patentle alakalı bir yazı araştırırken bu projenin patentine rastlamış ve ingilizce bir makalesini okumuştum, ne yalan söyleyeyim ilk okuduğumda gülüp geçmiştim, çok olası gelmemişti, bir defa maliyeti çok fazlaydı, alt yapısı sıfır olan bir araçtı ve muazzam bir altyapı çalışması istiyrodu, ayrıca çok da yapılabilir gelmemişti. Adamlar beni mahçup etmek için yememiş içmemiş ilkini faaliyete sokmuşlar.

Yapılan ilk Straddling Bus’ın deneme testlerini de video olarak ekliyorum, Valla takdir ediyorum. Bi söz var yabancılar der ki ”Birisi yaptıysa, ben daha iyisini yapayım, kimse yapmadıysa ilk ben yapayım” Türkleri ise şöyle tarif ederler ”Birisi yaptıysa ben neden yapayım? Kimse yapmadıysa ben nasıl yapayım?”

Değiştirmemiz gereken ilk şey algımızdır belki de, sonuçta zincirlerimizden başka kaybedecek neyimiz var?

14
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
13 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
Kara penceKoray Cömertİrem YanıkTemel UçakVeysel Alpaydın Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
İrem Yanık
Üye

Türkiye’ye gelse bile birçok saçma sapan görüntü görebilirsiniz. Pazar arabası ile binmeye çalışan teyzeler ve onca kalabalığa rağmen ‘ilerii’ diyen amcalar olacaktır.

Temel Uçak
Üye

Türkiye’de biraz geç gelir

Veysel Alpaydın
Üye

Muhteşem

Reha Karakaya
Yazar

Buna benzer bir araç ile ilgili bir haber görmüştüm. Gerçekten çok iyi düşünülmüş.

Murat Siyli
Yazar

Teknoloji geliştikçe bir çok farklı yenilik ortaya çıkmaktadır. Bu proje de onlardan biri .