Öğrenme sürecini etkileyen süreçler aşağıda belirtilmiştir.

* Dil

* Öğrenmeye hazır oluş

* İhtiyaç

* Motivasyon

* Uygun şartlar

* Yetenek ilgi

* Zeka

Eski zamanlarda Zeka hızlı düşünme süreci olarak adlandırılmıştır. Üstün başarılar gösterenler üstün zekalı olarak tanımlanmıştır. Bireyin çevresi ile baş etmesi için kullana geldiği sürece zeka denmiştir. Zeka ile çevreye uyumlu davranışlar ortaya konur. Psikologlara göre zeka bir kapasiteyken , eğitimcilere göre ise yetenek olarak adlandırılmaktadır. howard Gardner’e göre zeka sözel , müzik , şekilsel , mantıksal , matematik , kendini tanıyabilme , başkalarını anlayabilme ve bedensel zeka olmak üzere yediye ayrılmaktadır.

Zeka kalıtım ve çevrenin bir sentezidir. W. Stern kişinin zeka yaşı kavramını geliştirdi. Terman ise zeka bölümü kavramını ortaya koydu .

Davranışçı Öğrenme Kuramları :

İnsan öğrenmesi ile hayvan öğrenmesi aynı kurallarla oluşur. Öğrenme süreci organizmanın davranışlarındaki değişme sürecidir. Davranışçılara göre öğrenme davranış ile uyarıcı arasında oluşan bağdır.Buna oluşan tepki sürecidir.

Klasik Koşullanma – İvan Pavlov :

Pavlov kontrollü deney ortamı oluşturduktan sonra düzenli olarak yiyecek vermeden zil sesini vermektedir. Belli süre sonra yiyecek verilmese bile zil sesinin duyulmasıyla köpekte salya salgılamasının devam ettiğini gözlemlemiştir.

Gagne’ye göre klasik koşullanma için işaret öğrenme olarak anlam yüklemiştir. Watson beyaz bir fareye dokunan çocuğa her dokunma anında gürültü oluşturduktan sonra çocuğun fareden korkmaya başladığını gözlemlemiştir. Bu sürece uyarıcı genellemesi olarak adlandırmıştır.

Canlı organizmalarda benzer uyarıcılar için benzer tepkiler gösterildiğinde uyarıcı aralarındaki farklar ise ayırt edilebilinir. Sönmüş bir davranışı tekrar uyaran-tepki bağları ile ortaya çıkarmak mümkündür. İnsanların göstermiş olduğu tepkilerin klasik koşullanma ile öğrendiği düşünülmektedir. Okul veya sınava karşı korku yada matematik korkusu azaltılabilir ve ortadan kaldırılabilir.

9
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
3 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
4 Yorum yazarları
Çalı KuşumustafaMurat SiyliMustafa Uca Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mustafa Uca
Üye

Çocuklara her zaman güler yüzlü davranmalıyız

mustafa
Üye

Çocuk sahipleri için güzel bir içerik teşekkürler.

Çalı Kuşu
Yazar

Sağlıklı bir toplum düzeninden çok uzak olduğumuz kararsarlığıma sığınarak gelişimin ilerlemeyi de beraberinde getirmesi şart; ancak günümüzde pek olası değil kanaatimce efendim