İster kadın ister erkek olun bu bilgiye ihtiyacınız olabilir. Gereksiz bilgi dediğime bakmayın yerine göre gayet gerekli olabilir.

Bazılarımız kavga etmeyi her zaman için bir barbarlık, bazılarımız ise bir tutku olarak görüyor. Elbette bu herkese göre değişebilir ancak her ne kadar kavga etmekten nefret etseniz bile bazı durumlarda mecbur kalabilirsiniz. Yine “Ben asla kavga etmem” deseniz bile bir taciz veya saldırı durumunda mecburen karşı gelmeniz gerekiyor. Çünkü insanlığın en başından beri suçlular var olduğu gibi insanlığın sonuna kadar da var olacaktır.

Dövüş sporlarında ustalaşmak seneler alacaktır bu yüzden bu anlattıklarımdan sonra “Yuri Boyka” olmayı beklemeyin. Anlattıklarım sizi ancak ölmeyecek kadar kurtarır.

Taciz Durumlarında:

Öncelikle bir kişi tarafından tacize uğrayacağınızı anladığınız anda ilk yapacağınız şey bağırabildiğiniz kadar yüksek sesle yardım istemektir. Çünkü kendinizi savunurken kesinlikle tacizciyi etkisiz hale getirebilirsiniz gibi bir kural yok. En azından geçen süre zarfında size yardım edebilecek başka bir insan sesinizi duyabilir. Ondan sonra tavrınız kesinlikle ciddi ve net olsun. Çünkü yüzünüzdeki en ufak bir korku ve endişe karşı tarafa olumlu mesaj gönderir. Karşınızdaki kişi çok yapılı ve güçlü biri bile olsa her insanda bulunan zaaflar bellidir. Kasıklar,göz ve kaval kemiği. Eğer tacizci size yakınızdaysa tüm gücünüzle kasıklarını vurun ve eğer yerden kalkabilecek bir halde ise kaval kemiğine sert bir tekme vurabilirsiniz. Ha bir de sakın öfkenize yenik düşüp saldırmaya devam etmeyin. Etkisiz hale getirdikten sonra kesinlike hemen o ortamdan uzaklaşın ve bir yardım çağırın.

Taciz gibi durumlarda karşı tarafı ikna etmekle uğraşmayın çünkü o kişi bir saldırgandan öte psikolojik bir hastadır.

Zorbalık ve Canınıza Kast Edilen Bir Durum Var İse:

Bu tarz durumlarda da ilk yapacağınız şey yardım istemek olsun. Eğer bir zorbalığa uğradıysanız ve canınız tehlikedeyse yapacağınız belli başlı şeyler var. Unutmayın siz ne kadar korkuyorsanız karşınızdaki de en az sizin kadar korkuyor. Muhammed ALİ bile her maça çıkarken korktuğunu ve heyecanlandığını belirtmiştir. Elbette korkabilirsiniz ancak asla karşı tarafa korktuğunuzu belli etmeyin. Ve dediğim gibi karşı tarafı etkisiz hale getirdikten sonra kavgaya devam etmeyin rakibiniz bir şekilde tekrar sizi yakalayabilir veya verdiğiniz zarar orantısız olursa yasa önünde nefsi müdafaadan faydalanamazsınız. Karşınızdaki kişi eğer gerçekten canınıza kast ediyorsa onu en basit şekilde mağlup etmek bacaklarına zarar vermektir. Ve o yüzden karşınızdaki kişinin kaval kemiğine tekme atarak kırmaya çalışın. Ve karşı taraftan yumruk gelince ellerinizle yüzlerinizi kapatın yani bir nevi gard alın. Çünkü yüzünüze alacağınız darbe elinize alacağınız darbeden daha kötüdür. Eğer sizi boğuyorsa gözlerine yumruk veya parmak atmaya çalışın. Çenesine atacağınız bir yumruk da gayet etkilidir. Bu konuda bir takım çekinceleriniz olabilir ancak unutmayın karşı taraf sizi öldürmeye çalışıyor.

Eğer her halükarda yumruk veya tekme atmaktan çekiniyorsanız bile kaçmak için eğer topraksı bir alandaysanız rakibinizin gözlerine kum ve taş atın. Yanınızda su varsa yüzüne fırlatın. En azından dikkatini dağıtıp kaçmak için vaktiniz olur.

En önemlisi de unutmayın ki tek amacınız kendinizi savunmak. Sizinle sadece sözlü tartışan biriyle kavga edince kendinizi savunmuş olmazsınız. O yüzden ancak taciz veya canınıza kast ediliyorsa şiddete başvurun. Ve umarım hiç bir şekilde bu anlattıklarıma ihtiyaç duyacağınız bir durumla karşılaşmazsınız.

Eğer profesyonel anlamda dövüşmeyi öğrenmek istiyorsanız bir dövüş sanatları kursuna gidebilirsiniz. Çünkü bu tarz kurslarda sadece dövüşmeyi öğretmezler. Aynı zamanda kendinizi tanımanıza da yardımcı olurlar.

14
like
2
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
14 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
İlkay BozkuşMurat SiyliÇalı KuşuMaydoganHadiOrdan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
bilge
Yazar

Göze deodorant sıkmak da etkili bir çözüm ama çantadan çıkarana kadar iş işten geçer. Teşekkürler bilgilendirme için.

Aycan
Yazar

Gayet yararlı bilgiler bunlar. Yine de umarım hiç birimiz hiç bir zaman kullanmak durumunda kalmayız. Emeğine sağlık Gereksiz Bilgi diye başlık yazıp gerekli bilgiler veren yazarımız 🙂 😀

Sinan
Yönetici

Faydalı ve gerekli bir yazı olmuş, emeğine sağlık

Murat Siyli
Yazar

Faydalı bir yazı başarılar

Çalı Kuşu
Yazar

Kimsenin karşılaşmadığı bir toplum olabilmemiz temennisiyle. Çok istifade ettiğim bir içerik çalışması oldu. Emeğinize sağlık efendim. Bu arada videodaki kadının, yazınsal olarak dile getirdiklerinizi görsel anlamda da destekler profesyonelliğe sahip olduğu gözümden kaçmadı.