“Uykusuzum” ile “uykuluyum” cümleleri neredeyse aynı değil mi? Aralarındaki fark ne biliyor musunuz?

Şaka yaptım elbette bu aptal soruyu cevaplamayacağım.

Bu yazıda tıbbi adı (insomnia) olan uykusuzluktan ve çözümlerinden bahsetmeye çalışacağım. Uykusuzluk her ne kadar bir problem gibi gözükse de bazı insanlar için bir problem değil. Geceleri hiç uyumayıp gündüzleri uyuyarak hayatlarını devam ettiren insanlar da var. Elbette bazıları zorunluluktan kaynaklanıyor olabilir. Ama böyle bir zorunluluk yoksa uykunuzu gece uyumanız gerekiyor çünkü biyolojik saatimizin doğru çalışması için karanlıkta bir uyku şart.

Uykusuzluğun nedeni kişiden kişiye değişir ancak belli başlı sebepleri vardır elbette.

Uyurken Stresten Uzak Durmaya Çalışın:

En büyük etkenlerden biri stres. Elbette biliyorum ki sırf burada bu tavsiyede bulundum diye stresten kurtulacak haliniz yok. Stresinizi engelleyemem ancak en azından uyurken stresten uzak durmaya çalışın hafif serin bir odada uyumak sizi stresten uzak tutar. Ha bir de canınızı sıkan bir durum varsa onu beyninizden atmaya çalışmayın. O sıkıntınızı düşünün. En derinine kadar düşünün sonunda o sıkıntının sizi öldürmeyeceğinizi anladığınız an beyniniz yorulacak ve uykuya dalacaktır.

Günlerinizi Boş Geçirmeyin:

Uyku için her ne kadar psikolojik etkenler önemli ise aynı zamanda fiziksel etkenler de önemli. Sonuçta dinç bir halde uyuyamazsınız öyle değil mi? Bir sporla veya aktiviteyle uğraşın. İşe veya okula giderken yürümeyi tercih edin. Elbette çok uzaktaysa kendinizi hırpalamaya gerek yok.

Ve en önemli tavsiyem ise şu. Uykusuzluk probleminize çözümü bu tarz yazılarda aramayın. Çünkü yine en mükemmel çözümü kendiniz bulacaksınız. Belki uykusuzluğunuzun problemi yalnızlıktır. Örneğin buna ben bir çözüm bulamam. Bunu ancak kendiniz çözeceksiniz. Benim size verdiğim tavsiyeler ancak basit derecede uykusuzluk problemine çözüm olabilir.

Ancak Fight Clup‘taki gibi günde 1 saat bile zar zor uyuyorsanız bu problemin çözümünü internette değil bir doktorda arayın.

16
like
0
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
14 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
Nasibe Avcıİlkay BozkuşMurat SiyliIce coldHüseyin çetin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
bilge
Yazar

Insomnia gerçekten çok zor bir rahatsızlık ve bildiğim kadarıyla geçerli bir tedavisi yok. Bir arkadaşım günde en fazla 40 dakika uyuyabiliyor..

hilal
Üye

Stres ve uyku arasında ki bağlantı çok doğru tespitlerle açıklanmış. Uyuyamıyor olmamızın en keskin sebebi stres. Güzel bir içerik olmuş.

Nasibe Avcı
Üye

Stres yorgunluk direk uykuya etki ediyor.olumlu yönde de olumsuz yönde de

İlkay Bozkuş
Yazar

Çocuğunuz varsa uykusuzsunuz:)

Murat Siyli
Yazar

Uyumak gibisi var mı ya