Aranızda gök gürültüsünden korkan var mı? Varsa bile bu korkunun sebebi muhtemelen gök gürültüsünün çıkardığı o ses. Ancak emin olun şimşek çakmasından korkmanız gereken sebep bu değil. Belli zararlar verebileceği gibi yıldırımın olduğu yer fırtınanın da işaretidir.

Bu bilginin gerekliliği tartışılır ama  ne olur ne olmaz öğrenmekte fayda var.

Eğer elimizde bir radar yoksa yıldırımın yerini saptamak imkansız değil. Biz biliyoruz ki gök gürültüsünün yıldırımdan sonra duyulmasının nedeni ışık hızının ses hızından hızlı olmasıdır. Işık hızı çok hızlı olduğu için yıldırımı gördüğümüz an direkt olarak yıldırım çakmıştır zaten. Ancak ses hızı o kadar çevik olamadığı için yıldırım ne kadar uzaktaysa gök gürültüsünün duyulması da o kadar gecikir.

Elinize bir kronometre alın ve not defterinize  ses hızının 343.2 m/sn olduğunu yazın. Yıldırım çarptığı an kronometreyi başlatın. Gök gürültüsünü duyduğunuz an kronometreyi durdurun. Aradan geçen saniyeyi ses hızıyla yani 343.2 ile çarparsanız yıldırımın ne kadar uzaklıkta olduğunu bulabilirsiniz. Yönünü saptamak için de bir pusulaya ve gözlerimize ihtiyaç olabilir tabi. Ve aynı zamanda bu yöntemle fırtınanın yaklaşıp yaklaşmadığını da öğrenebilirsiniz. Yıldırımla gök gürültüsü arasındaki saniye ortalaması artıyorsa fırtına uzaklaşıyor demektir.

Ancak yıldırımla gök gürültüsü arasındaki saniye ortamalası azalıyorsa fırtına yaklaşıyor demektir ha bir de kaçmanız gerekiyor. Bu tarz bir hesaplama denizde seyir halindeyseniz veya ıssız bir yolda iseniz hayatınızı kurtarabilir. Sadece ortaokul matematiği ve fen bilgisini kullandık.

Evet Nobel Ödülü‘ne layık bu inanılmaz bilgiyi öğrendiğinize göre artık Oxford Üniversitesine burs için başvurabilirsiniz.

12
like
1
love
0
haha
0
wow
1
sad
0
angry
17 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
18 Yorum yazarları
Muhammet YiğitKerem özdemirBekir Akgülİlkay Bozkuşİlknur Yılmaz Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
okan88
Yazar

Gereksiz bilgi derken mecaz yaptın galiba : ) ben öyle anladım çünkü hayat kurtaracak bir bilgi emeğine sağlık.

Dost
Üye

Penceremin kenarında oturup yağan yağmuru ve çakan şimşekleri izlemek isterdim yanımda sıcak bir çayla…Emeğinize ve elinize sağlık.

Çalı Kuşu
Yazar

Geçtiğimiz günlerde Karadeniz’in Şekersu yaylasında ne yazık bir ineğin ölümüne neden oldu. Bizim memleketin yüksek kesimlerinde çok alışılası bir durum. Rabbim herkesi muhafaza buyursun.Emeğinize sağlık efendim.

bilge
Yazar

Okan’a katılıyorum, ironi yapmış olabilir misin? 🙂 güzel içerik

hilal
Üye

Gayet gerekli gördüm bu bilgiyi. Ben fotoğrafını çekmeyi çok seviyorum. Aslında ne kadar tehlikeli olduğunu bilsemde