Giganotosaurus, bir teropod dinozor çeşididir. Teropodlar, içi boş kemikler ve 3 parmaklı ayakları ile ayrılan bir dinozor sınıflandırmasıdır. 97-98 milyon yıl önce yaşamış olduğuna inanılan Giganotosaurus ile ilgili bulunan iskeletler kısıtlıdır. Giganotosaurus Carolinii ismi ile anılan türün ismi “Devasa Güney Kertenkelesi” Anlamındadır. Günümüz Arjantin’inde keşfedilmiştir.

Giganotosaurus’un bulunması, maksimum teropod boyu ve ağırlığı hakkında tartışmalara yol açmıştır. Kafatası 1 metre 80 uzunluğunda olabilen bu yaratığın, 14 tona kadar ağırlık ve 13 metreye kadar kuyruktan başa vücut uzunluğuna sahip olabileceğine inanılıyor. Bu da Giganotosaurus’u, en büyük T-Rex olan Sue‘dan biraz daha büyük yapar.

Yukarıdaki devasa kafatasını bir de üstünde kas ve deriyle hayal edin…

Kendi zamanında ekosisteminin apex avcısı (üstün avcısı) olduğuna inanılmaktadır. Sauropod (Uzun boyunlu, büyük ve yavaş dinozor sınıfı) yavruları ile beslenmiş olabileceğine inanılmaktadır.

Tüm bu korkunç, kocaman kafalı, kaslı, bebek yiyen canavar imajı yetmiyormuş gibi, bilim insanları Giganotosaurus’un saatte 50 kilometreye kadar çıkabildiğini öne sürmüştür. Bu, herhangi bir insan koşucuyu geçebilmesi anlamına gelmektedir.

Çene gücü, çenesi ile kemik kırabilen T-Rex’ten daha azdır. Kafatasının boyu bunda bir rol oynamıştır. Bilim insanları bu güç azlığından yola çıkarak, Giganotosaurus’un ve başka büyük teropodların kendilerinden daha küçük otçulları avladığını düşünmektedir. Çenesinin ve dişlerinin yapısı ve şekli, et kesmek ve kanayan yaralar açmak için uygundur.

Bu sebeple de yavru Sauropodlar en olası avıdır. (Bazı Sauropodlar gelmiş geçmiş en büyük kara hayvanlarıdır; Argentinosaurus ismi ile anılan Sauropod dinozor 80 ton vücut ağırlığına ulaşmıştır. Yaklaşık bir Giganotosaurus’un avı olan yavru Sauropodlar tahminen 500-3000 kilo arasındadır.)

Başka bir deyişle, kendi boyunda hiçbir şeyle yüzleşmemiş (Kendi türüyle dövüşmediği sürece) olan Giganotosaurus, kendi zamanının en büyük avcısıdır zorbasıdır.

Not: Giganotosaurus, daha az bilinen İngiltere’de keşfedilmiş Gigantosaurus ile karıştırılmamalıdır.

6
like
1
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
12 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
Burak BasakÇalı KuşuSinan Parlakİlkay BozkuşMurat Siyli Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Burak Basak
Üye

saatte 50 kilometre ne len iyi ki bu çağda falan yaşamıyorlar yoksa yerlerdi hepimizi. Giganotosaurus ile Gigantosaurus karıştırmayın demişsiniz nasıl karıştıralım canım hiç karıştırılır mı 😀

Çalı Kuşu
Yazar

Tarihçelerine doğru güzel bir yolculuk…

Sinan Parlak
Üye

Ben daha çok timurlengia türünü seviyorum.En zeki dinozor onlar

İlkay Bozkuş
Yazar

İyi kide bu çağda yaşamıyorlar.

Murat Siyli
Yazar

Bu çağda yaşasalar acaba nasıl olurdu