Samanyolu milyarlarca yıldız içerir. Ancak, bu görüntüdeki bir yıldız oldukça sıradışı olmayı başarıyor. Peki nasıl mı? Kendisi 13.5 milyar yıllık bir yıldız!

Üstelik bu yıldız kendi galaksimizde!

São Paulo Üniversitesi’nden Jorge Melendez başkanlığındaki Brezilyalı-Amerikalı bir ekip, 2MASS J18082002–5104378 adlı bu yıldızı Samanyolu’nun yeni biçimlenen yıllarından nadir bir kalıntı olarak tanımlıyor. Yıldız, Şili’deki ESO teleskobu kullanılarak keşfedildi. Gökbilimcilere galaksimizdeki ilk yıldızları keşfetmek için değerli bir fırsat sunuyor.

Erken evrende, metal yoktu. Onlar, yıldızların ilk nesillerinin kalplerinde dövülerek oluştu ve sonrasında ilk nesillerin şiddetli ve dağınık ölümleri üzerine uzaya dağıldılar. Malzemeler daha sonra yeni yıldızların oluşumuna karıştı ve bir sonraki nesiller daha zengin metal içeriğine sahip oldu. 2MASS J18082002–5104378’de Güneşimiz gibi genç yıldızların aksine metal olarak adlandırabileceğimiz şeylerin(hidrojen ve helyumdan daha ağır elementleri kast ediyorum) alışılmadık derecede düşük olduğu gözlemlendi. Yani 2MASS J18082002–5104378 B, keşfedilen herhangi bir yıldızın en düşük metalikliğine sahip -Dünya’nın metalikliğinin yaklaşık yüzde 10’u- Bu keşif, galaksimizin yıldız yoğunluğunun daha önce tahmin edilen 8-10 milyar yıldan daha eski olduğu anlamına gelebilir. Bileşimi, yıldızlar tarafından dönüştürülmeden önce, Big Bang’den sonra evreni dolduran malzemeye çok daha yakın!

Bu keşif beni oldukça heyecanlandırdı. 2MASS J18082002–5104378 B’nin varlığı, başkalarının da var olduğuna inanmak için çok iyi bir teorik ve gözlemsel neden sunuyor. Ayrıca 2MASS J18082002–5104378 gibi yıldızları keşfetmek onların oluşumuyla ilgili sırların kilidini açabilmenin yanı sıra en başlarda evrenin neye benzediğini gösterebilir.

Bir sonraki yazımda görüşürüz. Sevgiler.

12
like
3
love
0
haha
4
wow
0
sad
0
angry
9 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
HalilCanKaan ALTINOKZEHRA YEKREKHüseyin Özermuhammed altunkayNak Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
HalilCan
Üye

Keşke Türk gökbilimciler bulsaydı ama neyse…

Kaan ALTINOK
Üye

Bilmedigimiz ne cok sey var

ZEHRA YEKREK
Üye

yerdeki kum sayısı gökteki yıldız sayısından azdır

Murat Siyli
Yazar

Ben sadece tek bir evren olduğuna inanmıyorum. Mutlaka farklı evrenler vardır . Zaten sonuçta tüm maddeler birer enerjidir . Burada biten enerji farklı bir evrende tekrar ortaya çıkmaktadır. Ölümde böyle bir şey burada enerjisi biten ruh başka bir evrende full dolu enerjiyle yeniden ortaya çıkmaktadır ….

Murat Siyli
Yazar

Belki de bizim şu anda gördüğümüz Yıldız şu an çoktan enerjisini bitirip bir karadelik olmuştur …