Polonyalı gökbilimciler gökadamızda iki yeni gezegen keşfettiler.

Bu harika bir haber ancak bu gezegenler oldukça farklılar. New Scientist raporlarına göre hemen hemen bilinen tüm gezegenlerin aksine bu iki gezegen bir yıldız yörüngesinde değil. Yörüngede olmak yerine amaçsızca soğuk ve ıssız uzay boşluğuna doğru sürükleniyorlar. (Zincirlerini kırıp özgürlüğünü ilan etmiş böyle gezegenler “rogue planet”  olarak adlandırılır.)

Serbest dolaşan bu serseri gezegenler, yıldızların yörüngesindeki bir gezegenden daha zor keşfediliyorlar. Bir astronom gökyüzüne baktığı zaman birçok gezegen keşfedebilir. “Hey, o yıldızın önünden geçen şey ne?” diyebilir. Ama bu bahsettiğim serseri gezegenler için bir seçenek değil. Keşfedilmeleri için Varşova Üniversitesi gökbilimcileri “gravitational microlensing” isimli bir teknik kullanmışlar. Uzak yıldızların ışığının bu gezegenlerin yer çekimi tarafından çarpıtıldığını, buna bağlı olarak keşif yaptıklarını belirtiyorlar.

Bu iki gezegenin varlığı kanıtlandı ancak bilim adamları ne kadar büyük olduklarından emin değiller. New Scientist, ne kadar uzak olduklarına bağlı olarak, gezegenlerden birinin Jüpiter’in kütlesinin 2-20 katı arasında bir yerde olabileceğini kaydetti. Diğeri ise dünyadan 2-23 kat daha büyük olabilir.

Bu gezegenleri bulan bilim adamları yaşanabilir olma ihtimalini dışlamak istemiyorlar. Ama yakındaki bir yıldızın ışığı olmadan yaşam mümkün görünmüyor, bunun da farkındalar.

Araştırmacılar, galaksideki yıldızlar kadar fazla olan bu ufaklıklardan daha fazla olabileceğini söylüyorlar. Galaksinin daha yakından araştırılmasıyla yakın gelecekte daha fazla şey bulunabilir. Gelişmeleri hep birlikte takip ediyor olacağız. Sonraki yazımda görüşürüz. Sevgiler.

6
like
2
love
0
haha
3
wow
0
sad
0
angry
8 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
8 Yorum yazarları
yellowredNasibe AvcımustafaÇalı KuşuTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Nasibe Avcı
Üye

Merakla takip ediyorum

Çalı Kuşu
Yazar

Zincirlerini kıran serseri gezegenler oldukça etkileyici bir betimleme oldu. Bakalım gelişmeler ne yönde ilerleyecek…

Osman36
Üye
Osman36

Başarılı paylaşım

Reha Karakaya
Yazar

İnşallah yaşanabilirlik özelliği bulunur ümidiyle.

Murat Siyli
Yazar

Bir insan Albert Einstein ın dediği gibi ucu bucağı olmayan bu evrende bir denizin kıyısındaki tonlarca kum tanesi içindeki bir tek kum tanesinin atomları kadar bir yer kaplamıyor evren içerisinde. Evren gizemini hep korudu ve koruyacağa benziyor … Yaşam izleri olan bir gezegen arayışı devan etmektedir uzay bilimi ile uğraşanlar tarafından …