İnsanların çoğu doğanın en göz alıcı manzaralarından biri olan şelaleyi görmek için uzak yerlere seyahat ederler ama Çin’in, Guizhou eyaletine bağlı Guiyang şehrinde; Guizhou Ludiya Property Management isimli bir inşaat şirketi şehir halkı için bu konuda farklı bir şey denemeye karar verdi ve dünyanın en uzun yapay şelalesini şehrin ortasındaki bir gökdelenin üzerine yaptı. Dünyanın en yüksek insan yapımı şelalesi hakkında insanlar bunun iyi bir fikir olup olmadığı konusunda ikiye ayrılmış durumdalar.

Güneş batarken binanın önünde muhteşem bir gökkuşağı manzarasının belirdiğinden bahsediliyor, yapıya her ne kadar görsel bir çekicilik ve ilginçlik kazandırmış olsa da işin bir de başka boyutu var. Mesela faaliyette olduğu her saat için 100 dolar gibi bir maliyet söz konusu. Çünkü suyun aşağıdan yukarıya hareketini sağlayabilmesi için 350 devir gücünde 4 adet büyük pompaya ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle sadece özel günlerde kullanma kararı alındı.

Pek çok insan son derece savurgan bir gösteriş projesi olarak yorumladı ve tepki gösterdi ancak Guiyang’da yaşayan Tengyu Zhang aynı fikirde değil. Şöyle de bir açıklaması vardır: ”Sonuçta her zaman açık kalmayacak, sadece uluslararası ve önemli olaylar olduğu zamanlarda faaliyete sokulacak. Ayrıca parklarda çeşmeler ve şehir içinde ışık süslemeleri de bulunmakta. Bu şekilde düşünüldüğü zaman sanırım bunların da kapatılması gerekir” demiştir.

Ayrıca Tengyu Zhang; Guiyang şehrinin bundan beş yıl öncesine kadar Çin’de en fakir eyaletlerden biri olduğunu fakat günümüz hükümetinin eyaleti hızla geliştirdiğini ve eyalette büyük bir veri merkezi kurmak istediklerini yani; bir çok ünlü markanın üslerinin  Guiyang’da olacağını söylemiştir.  Hatta gökdelendeki şelalenin, bölgenin yakınlarında bulunan ve doğal bir şelale olan Huangguoshu Şelalesi için de küçük bir reklam olacağını belirtmiştir. Anladığım kadarıyla Sayın Zhang’ın gökdelendeki şelaleye karşı hisleri sevgi ve beğeniden de öte. Ne kadar göz alıcı olursa olsun yapay bir şelale, doğal bir şelale ile kıyaslanamaz bence. Bu benim fikrimdir, diğer bütün fikirlere de saygı duyarım 🙂

Açıkçası bu şehrin ortasındaki şelaleyi ben beğendim. Maddi boyutundan dolayı özel günlerde açılacak olması da doğru bir karar. Sizler bu gökdelendeki şelale hakkında neler düşünüyorsunuz? Kendi yaşadığınız bir yerde böyle bir şey olmasını ister miydiniz?

Kaynak Link

7
like
1
love
0
haha
3
wow
0
sad
0
angry
16 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
Koray Cömertİrem YanıkMustafa YüceTriskacocuReha Karakaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Proje sahibinin kendi projesini savunurken yürüttüğü akıl takdiri hak ediyor. Zeki insanlar zeki projeler.

Mustafa
Üye

bu ne güzel birşey

hazan
Üye

Aynı suyun tekrar tekrar kullunılması dışında hiçbir pazitif yanı yok benim bakış açımla

hayal
Üye

Çok gereksiz bir şey bence,tamamen israf.. Yapay olan bir şelale ne kadar ilginç olabilir ki illa yapay olarak tatmin olabileceklerse açıp bir doğa belgeseli izleyerek de o duyguları elde edebilirler o zaman.

Sinan
Yönetici

Maliyet sıkıntısı olmasa, her gün yapılsa muhteşem bir olay. Düşünsenize orada iş yeriniz var ve o şelaleyi izleye izleye çalışıyorsunuz. Huzur verici bir iş olurdu.