Bilim insanları görünmezliğin sınırlarını araştırarak birtakım bilgilere ulaştılar. Durum Bilbo Baggins gibi görünmez olmayı sevenler için pek parlak gözükmüyor.

Hangi güce sahip olmak isterdiniz? Uçmak mı, görünmezlik mi? İnsanlar eskiden uçmanın ulaşılamaz bir fantaziden ibaret olduğunu düşünürlerdi. Şimdi gökyüzüne baktığınızda her dakika bir yerlerden uçakların geçtiğini görüyorsunuz. Acaba görünmezlik de bir gün hayatımızın bir gerçeği haline gelecek mi? Maalesef bilim bu konuda hayallerimizi yıkıyor ve Hobbit’teki Bilbo Baggins gibi “Tek Yüzük” ile ortadan kaybolmanın imkansız olduğunu söylüyor (biz şimdilik diyelim).

Austin’deki Texas Üniversitesi Cockrell Mühendislik Okulu’ndan araştırmacılar, nesneleri görünmez yapabilmenin temel sınırları olduğunu belirledi. İyi haber şu ki, mühendisler görünmezliğin gerçekten mümkün olduğunu kabul ediyor. Işığın birden fazla dalga boyundan nesneleri gizlemek çok zor, ancak tek bir bant genişliğinde nesneleri görünmez yapmak mümkün. Kulağa gerçek olamayacak kadar güzel geliyor.

Araştırmayı yöneten elektrik ve bilgisayar mühendisliği profesörü Andrea Alù, herkesin zihnindeki soruyu soruyor. “İnsan boyutundaki nesneleri görünmez yapabilecek bir pasif pelerin yapabilir miyiz?” Maalesef olumlu bir cevap şimdilik yok.

Alù’nun yüksek lisans öğrencisi Francesco Monticone, “mevcut tekniklerle pasif malzemelere dayalı olarak görünür frekanslar için bir tank ya da uçağın ışık saçılımını büyük ölçüde bastırmanın mümkün olmadığını gösterdik” şeklinde açıklıyor.

Görünür ışık gibi daha kısa elektromanyetik dalga boylarında nesnelere görünmezlik pelerini giydirmek daha zor. Doğal olarak büyük nesneleri gizlemek de küçük nesnelere göre zor. Eldeki bilgileri birleştirdiğimizde, radyo dalgalarına görünmeyen bir anten ya da askeri bir radar yapılabildiği halde, Harry Potter büyüklüğünde bir cismi çıplak gözlerden gizleyebilmek mümkün gözükmüyor.

Araştırma sonuçları umutsuz gözükse de iyimser olmak için de bazı nedenler var. Görünmezliğe engel olarak tespit edilen sınırlar yalnızca dışarıdan enerji aktarımı gerekmeyen pasif gizleme materyalleri için geçerlidir. Monticone, “pasif pelerinden daha ileri bir aşamaya geçebilmemiz için önümüzde bazı seçenekler var, grubumuz ve diğer araştırmacılar, bahsettiğimiz sınırların geçerli olmadığı aktif ve doğrusal olmayan gizleme tekniklerini araştırıyor” dedi.

Andrea Alù’ya göre aktif gizlemenin de kendine göre zorlukları olacağını düşünüyor: Einstein’in görelilik kuramı esas olarak görünmezliğin en yüksek performansı gösterebilmesini sınırlar. Yine de aktif ve doğrusal olmayan madde dışı materyaller gibi yeni konsept ve tasarımlarla görünmezlik ve şeffaflıkta ileri doğru adımlar atılabilir.

Bilim, olasılıkları dışlayarak ilerler. Nesnenin saydamlığı ile boyutu arasındaki eşiğin kesin olarak belirlenmesiyle, gelecekteki araştırmacılar mevcut sınırlamalar dahilinde gizleme materyallerinin performansını maksimize etmeye çalışacaklar. Sonuç olarak, ışığın kırılamayan hızını göz önünde bulundurarak bu sınırlayıcı çerçevesinde yapılabilecek tüm bilimsel atılımların gerçekleştiğini düşünün. Fakat o zamana kadar görünmezlik konusunu Hollywood’a bırakıyoruz.

Kaynak

13
like
2
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
18 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
17 Yorum yazarları
Can canReha KarakayaKevser akarsuMurat SiyliSalih Çelik Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Bir gün gerçekten bunun yapılabilirliği gerçeklikle buluşursa şayet tek duâm iyi insanların elinde bulunması olacak. Emeğinize sağlık efendim.

Olupapatya
Yazar

Bence uçmak nasıl mümkün olduysa bir gün görünmezlikte mümkün olacaktır. Bunun kolay bir şey olmadığı aşikar ama bence ilerleyen bilim sayesinde yapılacaktır. Yazı için emeğinize sağlık.

okan88
Yazar

Yazı aklıma Crysis adlı oyunu getirdi. Oynayanlar bilir, pelerin kuşanıp geçici bir süre %100 olmasa da görünmez olunuyordu. Gelişen teknolojide hiçbir şey imkansız gelmiyor artık. Böyle bir gelişme olursa ne gibi sonuçlar doğurur muamma. Faydalı bir çalışma. Eline sağlık @nazgulbacanagi

mustafa
Üye

Şimdilik zor gibi ama belki ilerde yapılabilir.Çünkü teknoloji dehşet bir şekilde ilerliyor sinemalarda gördüğümüz bir çok unsur yavaş yavaş oluyor.Neden bir 20 yıl sonra olmasın.

Can can
Üye

Hangi güce sahip olmak isterdiniz? Uçmak mı, görünmezlik mi? İnsanlar eskiden uçmanın ulaşılamaz bir fantaziden ibaret olduğunu düşünürlerdi. Şimdi gökyüzüne baktığınızda her dakika bir yerlerden uçakların geçtiğini görüyorsunuz. Acaba görünmezlik de bir gün hayatımızın bir gerçeği haline gelecek mi? Maalesef bilim bu konuda hayallerimizi yıkıyor ve Hobbit’teki Bilbo Baggins gibi “Tek Yüzük” ile ortadan kaybolmanın imkansız olduğunu söylüyor