Milyarlarca yıl önce Mars muhtemelen bugün gördüğümüz soğuk, kuru, çorak gezegenden daha sıcak ve daha ıslak bir yerdi. Şimdilerde elimizde Mars’ın geçmişte yaşam için gerekli koşullara sahip olduğunu gösteren en az bir nehir vadi ağı sistemi de dahil olmak üzere büyüyen bir kanıt duvarı var.

ESA’nın Mars Express Orbiter’ının yakaladığı bu görüntü serisinde bir nehir vadileri sistemi ile ilgili net işaretler görüyoruz. Bölge, Huygens kraterinin doğusunda, tanınmış bir Mars krateri olan Hellas’ın kuzeyinde bulunuyor. Hellas, kızıl gezegendeki en büyük etki havzasıdır.

Bu nehirler muhtemelen milyarlarca yıl önce akıyordu ve şu anda gördüğümüz şey çok çok aşınmış kalıntılar. Nehir vadileri sistemi, bizim dünyamızdaki nehir ağlarına çarpıcı bir benzerlik göstermektedir. Buna güzel bir örnek verecek olursak; Tibet’teki Yarlung Tsangpo nehir alanı, Mars vadisi ile aynı yapıya sahip.

Önümüzdeki yıl ExoMars sondaj çalışmalarıyla bizlere daha fazlasını sunacak. Trace Gas Orbiter da Mars’ın eski, sulu tarihinin gizemini çözmede bulmacanın bir başka parçasını tamamlayacak, Mars atmosferinin ayrıntılı bir analizini vermeye devam edecek.

Sonraki yazımda görüşürüz. Sevgiler.

4
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
1 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
1 Yorum yazarları
mustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Dünya dışında yaşam bulgularının olabileceği su, hava vs gibi şeylerin olacağı belli.