Bazen durup dururken, bazen gözlerimizi ovuşturduğumuzda ya da açık bir renge baktığımızda gözlerimizin önünden küçük yaratıklar geçtiğini görürüz. Bunlar şekil olarak genelde mikroskop altında görülebilen spiral bakterilere benzer. Peki bunlar gerçekten bakteri, virüs ya da küçük canlılar mı? Zaman zaman bilimde bir devrim yaratmış ve sadece biz görüyormuşuz sandığımız bu küçük şekilleri gözle takip dahi ederiz. Bu şekiller, kısa bir takipten sonra ortadan kaybolurlar. İşte aklımızla oynayan bu küçük şekiller sadece birer gölge. Neyin gölgesi olduğunu öğrenmek için okumaya devam 🙂.

Bu garip şekillerin bilimdeki adı Muscae Valitantes’tir. Latince’de uçan sinekler anlamına gelir bu isim. Ancak bunlar sinek, mikrop veya toz değiller. Bunlar gözün üst tabakasındaki minik kimyasal parçacıkların gölgesidir. Gözümüzün üst tabakasındaki bu kimyasal parçacıklara (protein yumakları, kan hücreleri vb.) ışık temas ettiğinde bu parçacıklar retinanın üzerine bir gölge düşürür ve gözün gördüğü de tam olarak bu gölgedir 😉.

Yani bu şekiller, canlı değildir. Sadece gözün üst tabakası yani vitröz sıvısının barındırdğı parçacıkların yarattığı gölgedir. Bu gölgelerin fazla olması ciddi bir sorundur ve tedavi edilmelidir. Ancak her insanda bu kimyasal parçacıklardan az sayıda vardır.

5
like
1
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
3 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
3 Yorum yazarları
Çalı Kuşumustafaokan88 Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
okan88
Yazar

Nadiren de olsa yaşadığım bir durum. Bir arkadaşım tedavi olmuştu. Gözümün önünde sinekler uçuşuyor deyip duruyordu, gülüyordum ama adı zaten uçan sineklermiş. Adam tıbbi terim kullanmış farkında olmadan :))

Çalı Kuşu
Yazar

İlk defa hakkında bilgi sahibi olduğumu ve şaşırdığımı belirtmek isterim efendim, emeğinize sağlık.

mustafa
Üye

Yaşadığım bir sorundu ara sıra sayende öğrenmiş olduk teşekkürler.