Graviola, Soursop veya Tarçın Elması, Annona muricata bitkisinin meyvesidir. Geniş yapraklı, çiçekli, yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Tam olarak nereden geldiği belirsizdir, Amerika Kıtası’nın tropik bölgeleri ve Karayipler’de yaygın olarak yetiştirilmektedir. Yüksek nem ve ılık kışlara adapte olmuş bitki, 5 dereceden daha soğuk havalarda yaprak ve küçük dallarından hasar alır. 3 dereceden daha soğuk havalar ise bitki için ölümcül olabilir. Humustan yoksun toprakta, düşük rakımlı bölgelerde yetiştirilebilirler.

Aroması ananasa benzetilen meyvelerinin tadı elma ve çilek arasında bir tat olarak tanımlanmıştır. Meyveler bununla birlikte hafif ekşi bir tat ve kremalı (Hindistan cevizi veya muz gibi)  bir yapıya sahiptir. Bazı yerlerde alternatif bir kanser tedavisi olarak pazarlanmaya çalışılsa da, bunu destekleyen yeterli kanıt yoktur. Meyvenin “bitkisel kanser tedavisi” olduğu düşüncesini kötüye kullanmaya çalışan bir kişi 2008’de İngiltere’de yargılanmıştır. Ucuz bir graviola ürünü olan Triamazon’u yeniden paketleyip çaresiz kanser hastalarına 500 pound kadar bir fiyata satan Andrew Harris, 2 yıl içerisinde suçunu tekrar etmemesi ve 350 pound ödemesi karşılığında serbest kalmıştır. Yargılanmasının sebebi ise Birleşik Krallık 1930 Kanser Yasası, bilimsel olmayan kanser tedavilerinin varlığını iddia etmeyi ve bunları satmaya çalışmayı yasa dışı yapmaktadır.

Beyaz meyve eti, bir miktar lif ve sindirilemeyen siyah bir çekirdeğe sahiptirler. Şerbet, dondurma, meyve suyu ve tatlandırıcıların yapımında kullanılabilir. Endonezya, Malezya, Kamboçya, Vietnam gibi birçok ülkede tatlıları tüketilir. B2, B1, C vitaminleri açısından zengindir. Çekirdeklerde yoğunlaşmış olan annonacin, tehlikeli bir nörotoksindir.

3
like
1
love
0
haha
3
wow
0
sad
0
angry
2 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
2 Yorum yazarları
Çalı Kuşumustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Yeryüzünde keşfedilmeyi bekleyen nice ni’metler mevcut kuşkusuz. Var olan zenginlikleri israfla heba etmeyen bir dünyâ toplumu olmak temennisiyle efendim.

mustafa
Üye

Hiç iştah acıcı durmuyor.