Bu bitkinin oluşumu acımasız bir tanrının sevilen bir köylü çocuğu öldürmesi ile başlar. Sonra, daha şefkatli bir tanrı çocuğun gözünü sökerek diker ve bu bitki çıkar.

Guarana, sabunağacıgillerden tırmanıcı bir bitkidir. Amazon Havzası’ndan yayılan bitki özellikle Brezilya’da yaygındır. Büyük yaprakları ve gruplar halinde çiçekleri olan bitki, özellikle kahve çekirdeği boyutunda olan siyah çekirdekleri ile bilinir. Kahve çekirdeklerinden 2 kat daha yüksek (Guarana’da %2-4.5, kahve çekirdeklerinde %1-2) kafein içeriğine sahiptir ve bu sebeple de etkili bir uyarıcıdır. Bu yüksek kafein içeriğinin sebebi, kafein içeren diğer meyveler gibi, otçulları bitkiden uzak tutmaktır. Meyve kahverengi veya kırmızıdır ve siyah çekirdek kısmen beyaz arillus (kapçık) ile kaplıdır.

Beyazla kaplı siyah çekirdeklerin bir göze benzemesi, bitkiyi ilk defa yetiştiren  Satere-Mawe topluluğunda bitkinin oluşumu ile ilgili mitlerin oluşmasına sebep olmuştur. ABD’de Guarana meyvesi tozu, “tüketim için güvenli” olarak tanınmamıştır ancak tatlandırıcı olarak kullanımı serbesttir. Alkolsüz içeceklerde (özellikle enerji içeceklerinde) ve besin takviye haplarında kullanımı görülür.

Guarana, aynı zamanda meyveden yapılan içeceğin de adıdır. Guarana Antarctica, Guarana Cibal ve Coca Cola Company’nin sahip olduğu Kuat ve Guarana Jesus başta olmak üzere birçok marka bu içeceği üretmektedir.

5
like
2
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
2 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
2 Yorum yazarları
Çalı Kuşumustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Hikayesi oldukça ilginç bir bitki olduğu kuşkusuz.

mustafa
Üye

Çok lezzetli görünüyor varsa Türkiye’de alıp denemek isterim.