Tarih boyunca hançerlerden kılıçlara, çekiçlerden baltalara her tür alet yakın dövüşte kullanılmıştır. Ancak tüm silahların en basiti günümüze kadar bile etkisini korumaktadır.

Popüler kültürde sopalar mağara adamları ve başka ilkel topluluklar ile bağdaştırılır ve bu pek de yanlış değildir. Binlerce yıl önce avcı toplayıcı kabilelerin kendi aralarındaki mücadelelerinde sopa ve kemikler gibi kör silahların verdiği kafatası travmaları sonucunda ölümlere kemik bulguları şahitlik etmektedir. Ağır kör silahların acı verici ve etkili öldürme gücü insanlığın en eski çatışmalarından 1. Dünya Savaşına kadar kan dökmeye devam etmiştir.

Üst paleolitik dönemde ilk dikensiz gürz örnekleri ortaya çıkmıştır. Bir sopanın başında taş ve çok sonradan bronzdan bir ağır nokta, bazı medeniyetlerde ise obsidyen dikenlerden oluşan bu silah, etkili bir savaş aleti olarak tarihe damgasını vurmuştur.

Pers şövalyeleri tarafından, bir kılıç veya savaş baltası ile eşdeğer görülen bu silah tarih boyunca çok savaşta kullanılmıştır.

Dikenli gürz, 14. yüzyılda yaygın kullanıma gelmiştir ve özellikle Almanlar tarafından kullanılmıştır. Almanca ismi “morgenstern”dir ve anlamı “sabah yıldızı”dır. Birbirinden ayrı olarak farklı kültürlerde farklı şekillerde gelişen dikenli gürz şövalyeler tarafından da kullanılmıştır. Günümüzde askeri kullanımı yoktur ancak bazı ülkelerin askeri törenlerinde halen sembolik olarak savaş baltaları ve kılıçlar ile birlikte kullanılır.

Dikenli veya dikensiz zincirli gürzler, gürzlerin sapının başından bir zincir ile ayrılması sonucunda ortaya çıkmıştır. Farklı şekil ve boylarda olabilen bu silahın amacı düşmanın başına indirilmeye çalışılan darbeler sırasında açık bir hedef haline gelmemektir.

Fotoğrafta görülen dikenli zincirli gürz, popüler kültürde çok görülse de tarihte örneği azdır. Daha yaygın benzer bir silah yüzlerce yıldır tarımda kullanılan ve harman döveni denilen iki sopanın birbirine bağlanması ile elde edilen basit bir alet ve silahtır.

Gürz benzeri silahların tarihimize en yakın kullanımı 1. Dünya Savaşında her iki taraf tarafından kullanılan siper baskını gürzleridir . Bunlar genelde ev yapımıdır ve çiviler, sopalar ve çeşitli metal parçalar kullanılarak yapılmışlardır. Bu tür silahların dışında  siper kazmak için kullanılan kürekler de gürz gibi tasarlanmış ve zaman zaman silah olarak kulanılmıştırlar.

Günümüzde gürzler askeri kullanımlarını yitirdiyse de, halen birçok seremonide sembolik anlamları ve popüler kültürde de önemli bir yerleri vardır. Fotoğrafta bir gürzün otorite sembolü olarak bir üniversite töreninde kullanımı görülmektedir.

13
like
1
love
0
haha
8
wow
0
sad
1
angry
24 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
23 Yorum yazarları
Can canEmre EryiğitIrmak KurtEnesKoray Cömert Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Şartlara ve zamana göre insânlığın çözüm üretme noktasındaki çabaları. Annem hep söyler ”can tatlıdır kızım.” diye. Bunu bir kez daha okuyabiliyorum ne acı.

Can can
Üye

Pers şövalyeleri tarafından, bir kılıç veya savaş baltası ile eşdeğer görülen bu silah tarih boyunca çok savaşta kullanılmıştır

Emre Eryiğit
Üye

Şartlara ve zamana göre insânlığın çözüm üretme noktasındaki çabaları. Annem hep söyler ”can tatlıdır kızım.” diye. Bunu bir kez daha okuyabiliyorum ne acı.

Irmak Kurt
Üye

Bunları görünce aklıma yüzüklerin efendisindeki orklar geldi :d

Özcan Taş
Üye

ABC