Güveler, kelebekler ile akraba olan leditopderan ailesinden bir böcek grubudur. Tahminen 160.000 türü olan bu grubun birçok üyesinin keşfedilmediği düşünülmektedir. Birçoğu gece aktif olsa da gündüz aktif olanları da vardır.

Kelebekler ile  kesin olarak açık olmasa da, en yaygın düşünce kelebeklerin ince antenleri ve bu antenlerin ucunda küçük topçukları olmasıdır. Güve antenleri genelde tüylüdür ve topçuksuzdur.

Güveler arasında bazı ilginç bireyler vardır. İşte bunlardan bazıları:

İpek Güvesi (Bombyx mori)

Bu yazıda bahsedilen ve taksonomide bir yeri olmayan Venezuela kaniş güvesine benzese de, aslında sadece ipek böceğinin larvadan çıkmış halidir.

Ipek böcekleri ekonomik açıdan önemli canlılardır ve ipek üretiminin sorumlularıdırlar. Evcilleştirilmeleri sonucunda uçma yeteneklerini ve renklerini kaybetmişlerdir.

Atlas Güvesi (Attacus atlas)

Dünyanın en büyük güve türüdür. Yukarıdaki fotoğrafta yetikin bir el ile karşılaştırılması görülmektedir. Asya ormanlarına özgüdür ve kanatları 400 santimetrekare alan kaplar.

Utetheisa ornatrix

Bu güzel güve, ilginç cinsel seçilim süreci sebebiyle birçok araştırmaya konu olmuştur. Bununla beraber ne kadar güzel olsalar da yedikleri bitkiler sebebiyle vücutlarında birçok avcıları için zehirli alkaloid maddeler biriktirirler.

Gün Batımı Güvesi (Chrysiridia rhipheus)

Bu güve, en güzel leditopderanlardan birisi olarak bilinmektedir. Tüylü kanatları, göze çarpan renkleri ve desenleri ile güzelliğini anlatmak söz gerektirmemektedir.

Beyaz Cadı Güvesi (Thysania agrippina)

30 cm’ye kadar çıkan kanat açıklığı ile en geniş kanatlara sahip güve türüdür. Bununla beraber ilginç siyah-beyaz desenleri de ona güzel bir görüntü katıyor. Başının vücudu ile tek parça olması ve üçgenimsi yapısı da ayrı ilginç.

Dryocampa rubicunda

Bu minik yaratık, ilk baştaki ipek böceği güvesi ile aynı aileden. Hem de o ailenin en minik bireyi. Göze çarpan ilk özelliği, sarı-pembe rengi. Bacakları bile pembe. Akçaağaçları çok seven bu küçük yaratıklar ılık iklimi seviyor. Güzel bir evcil hayvana benzese de büyüyünce yalnız olmayı tercih ediyorlar.

8
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
Tuğçe Açıkgözİlkay BozkuşGülsüm ApişÇalı KuşuReha Karakaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Mükemmel gözüküyorlar hepside ama eskisi kadar gözükmüyorlar.

elisivepufnoktalari
Üye

Bundan 20 sene evveldi … yeni eve taşınmışız şimdi ki gibi doğası bozulmamış daglık ormanlık arazilere çok yakındı yeni bir yerleşim birimiydi yeni yeni taşınıyor herkes ….ilk taşınan birkaç aileden biriyiz o zaman…evimize bir kelebek girdi …kocaman kanatları vardı….inanılır gibi değildi …böyle güzel renkleri ve kanatları olan bir kelebegi ne daha önce görmüştük ne de bir daha görmek nasib oldu ….Asya güvesiymiş demek ki ….öyle ihtişamlı öyle büyük bir kelebekti ki perdeye de konmuştu görenler cansız perde süsü zannetmişti… Bir gün de değilmiş ömürleri ..bir kaç gün kaldı evde tavanda perde de gezdi durdu…ikinci bir ilginç durum daha var ki… Oku »

Tuğçe Açıkgöz
Üye

kanatları çok hoş görünüyor, keşke evcil güvem olsa 😀

İlkay Bozkuş
Yazar

Üniversite bitirme tezim.

Gülsüm Apiş
Üye

Yazın bol bol savaşını veriyoruz bunlar yemesin kıyafetlerimizi diye.