Güven yaratmak güveni paramparça etmekten daha zor bir olgu. Eğer işletmenizde ya da yönettiğiniz çalışanlarınızda güven yaratmaya çalışıyorsanız işiniz oldukça zor, bu konuda çok çabalamanız ve emek vermeniz gerekebilir.

Mark Twain “Bundan yirmi yıl sonra yapmadığınız şeylerden dolayı, yaptıklarınızdan daha fazla pişman olacaksınız. Öyleyse demir alın ve güvenli limanlardan çıkın, rüzgarları arkanıza alın, araştırın hayal edin ve keşfedin.” demiş. Öyle ise bugünün kıymetini bilerek davranmamızda fayda var. Ama asıl mesaj cümlenin içinde gizli ; “Güvenli Liman”. Hayatımız boyunca güvenli limanlar ararız ve bulduğumuzda da oraya demir atarız ve huzurlu bir şekilde hayatımızı sürdürürüz.

İşte bu çalışanların şirketlerinden bekledikleri bir şeydir. Eğer sizin şirketiniz çalışanlarınız için güvenli bir liman vazifesi görüyorsa, çalışanlarınız şirketinize bağlıdır ve sizi kolay, kolay terk etmezler. Ama limanın güvenliği ortadan kalkarsa, yavaş yavaş boşalmaya başlar ve bakarsınız ki güvensiz bir limanda siz bile durmakta zorlanırsınız.

Güven Ortamı Yaratmak

Nort American Tool & Die’nin eski başkanı Thomas H. Melohn yazdığı makalede “20 ya da 200.000 çalışanınız olmasının önemi yoktur. Önemli olan, onları dikkate almanız, güvenmeniz ve güç vermenizdir.” diyor. Satın aldıkları bir şirketi kara geçirirken hangi uygulamaları yaptıklarını paylaşıyor ;

Melohn ; başarı ve başarısızlık arasındaki farkın insanlara bağlı olduğu inanıyor. “Şirketi büyütmek kazancı artırmak ve yarattığımız bütün zenginliklere paylaşmayı istiyorduk ve hatta herkesin işinden tatmin olmasına, zevk almasını da bekliyorduk. Bu hedefleri gerçekleştirebilmemizin tek yolu olarak kendi aramızda, işverenlerle, çalışanlarımızla, müşterilerle ve diğer ekip elemanlarıyla tam bir güven ortamı oluşturmaya karar verdik.” diyor.

7
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
7 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
7 Yorum yazarları
MaydoganBir Başak KadınıSevdasevdamustafaDost Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Maydogan
Üye

Birine guvenmek ya da birilerinin size guvenebilmesi guzel şey

Bir Başak Kadını
Üye

Güven ortamı yaratmak belki dünyanın en zor şeyi. Yazı için teşekkürler.

Sevdasevda
Üye

Aldıkları karar virüs gibi yayılır umarım.

mustafa
Üye

Güven ortamı ile ilgili güzel bir yazı olmuş.Çocuklar için böyle bir ortam oluşturmak oldukça zor artık günümüzde.

Dost
Üye

Her zaman güvensizlik göstermek, her zaman güvenmek kadar büyük bir yanlışlıktır. (Goethe) sizlerle paylaşmak istedim.Emeğinize sağlık.