Şifreler, siz ve bir bilgisayar korsanları arasındaki ilk savunma hattıdır. Ancak,çoğumuz, dolandırıcılara hesaplarımıza girmeleri için açık bir kapı veren basit karakterler seçiyoruz.

Güvenlik firması Dashlane, 61 milyondan fazla şifreyi analiz etti ve 2017 yılında en yaygın şifreleri ortaya çıkardı. Bilgisayar bilimi profesörü olan Dr. Gang Wang, “İnsanların ortalama insanın sahip olduğu 150+ hesap için benzersiz şifreleri ezberlemek zor. Kaçınılmaz olarak, insanlar bunları yeniden kullanır ya da üstünde birkaç karakter oynama yapar. Bu , durum saldırganlara şifre tahmininde bulunma ve hackleme konusunda büyük kolaylıklar sağlıyor.” dedi.

En yaygın 8 karakterlik şifre tabanı “12345678” dir. Bunu takip eden”password“, “password1“, “password2” Tek kelimelik şifreler de büyük oranda fazla, “princess” ve “football” gibi.

Kullanıcılar arasında bir başka endişe verici trend ise, klavyede yan yana olan harf ve sayıların kullanılmasını içeriyor. Bu şifrelerin tümü, klavyenin sol tarafında bulunan karakterleri içeriyor. En yaygın kombinasyonlar:

 1. 1q2w3e4r
 2. 1qaz2wsx
 3. 1qazxsw2
 4. zaq12wsx
 5. ! qaz2wsx
 6. 1qaz@WSX

Sevgi ve nefret de aynı zamanda popüler şifreler arasında. Bunların hepsi, insanların ortak şifre seçimleri arasında yüksek sıralarda yerini aldı.

 1. iloveyou
 2. f*ckyou
 3. a**hole
 4. f*ckoff
 5. iloveme
 6. trustno1
 7. beautiful
 8. ihateyou
 9. bullsh*t
 10. lovelove

Müzik ve filmler de ortak şifre seçimlerimizde yoğun bir şekilde yer alıyor. Şifreler için en yaygın pop kültür referansları şunlardır:

 1. superman
 2. pokemon
 3. slipknot
 4. starwars
 5. metallica
 6. nirvana
 7. blink182
 8. spiderman
 9. greenday
 10. rockstar

Futbol takımları da şifre olarak kullanılıyor:

 1. liverpool
 2. chelsea
 3. arsenal
 4. barcelona
 5. manchester

Genel ifadelere sahip şifreler kullanmaktan kaçının. İzin veriliyorsa, büyük/küçük harfe duyarlı harflerin, rakamların ve özel simgelerin bir karışımına sahip olduğunuzdan emin olun.

Şifrelerinizin bilgisayar korsanlarını yenecek kadar güçlü olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yorumlarda görüşlerinizi ifade etmeye çekinmeyin ???? Mutlu günler.

12
like
1
love
5
haha
2
wow
0
sad
0
angry
15 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
SinanMurat SiyliyellowredHadiOrdanmustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Popüler Fanzin
Yönetici

Bizim admin paneli şifremiz: popzin12344321 böyle zor şifreler koymak lazım.

Aycan
Yazar

Büyüğü küçüğü harfi sayıyı kullanabileceğim her şeyi kullanıyorum şifre koyarken 😀 😀

mehmetcan
Üye

Popzin admin panelini nasıl 😀 bir göremedik

Mami
Üye

Güzel bir çalışma

okan88
Yazar

Çok karışık şifre kullanınca da unutuluyor.