Sizlere güzel sanatlara hazırlanma aşamasında yardımcı olacak görseller ve bir kaç temel adımdan bahsedeceğim.

Öncelikle yapmanız gereken belli bir ilgi alakanız var ise bunu doğru şekilde  yönlendirebilecek bir kurs bulmanız. Kurs fiyatları; aylık ortalama 150-1000 tl arasında değişiklik gösteriyor. Genellikle okul dönemi başlayıp yetenek sınav tarihine yani yaz aylarına kadar devem ediyor. Bu kurslarda sizlere güzel sanatlardan mezun hocalar destek verecektir. Ama sizlerin kursa gidecek maddi imkanınız yoksa her şey düz bir çizgi atmakla başlıyor.

Nedir bu düz çizgi?

Bildiğiniz a4, 35×50 ve ya 50×70  kağıtlara baştan aşağıya düz bir çizgi indireceksiniz. Çok kolaymış gibi gözüküyor değil mi başla ve gör ne kadar düzensiz düz çizgiler atacağını göreceksin. Olsun bıkmıyorsun ve elinde ki kağıt düz çizgilerle simsiyah olana kadar devam ediyorsun. Yukarıdan aşağıya çizgilerini indirirken dikkat edeceğin en önemli unsur; kalemi bilekten değil omuzdan hareket ettirerek ilerletmek. Uygulamaya başladığında omzunda bir yanma hissedeceksin işte o zaman başladın demektir çalışmaya. 🙂

Peki hangi kalemleri kullanmalıyız?

Kırtasiyelerden temin edebileceğiniz HB ve ya 2B resim kalemleri.

Düz çizgi atmaktan yoruldunuz mu o zaman dairelere yapmaya devam edelim sağdan sola sayfa simsiyah olana kadar devam ediyoruz. Daha sonra da elipsler yapıyoruz tüm sayfayı elipslerle dolduruyoruz. yaptığımız her form için ayrı sayfalar kullanıyoruz. Sayfalarınızın arka yüzünü de kullanabilirsiniz. Devam ediyoruz sekizler çizerek evet evet sekizler yapıyorsunuz. Başka bir sayfa da yine sağdan sola, soldan sağa yatay çizgilerle de devam edebilirsiniz

Bunlar ne işe yarıyor?

Sizin için egzersiz, elinin alışması için omzunun çalışması için. Bunları her gün tekrar etmelisiniz.

Peki daha sonra ne yapacaksınız?

Bu pratik çizgileri çalışma yapmadan önce uzun bir süre tekrar edip daha sonrası içinde gördüğünüz her objeyi çizmeye başlayacaksınız. Bunun içinde ilk ayakkabı kutularından başlayıp keskin hatlı objeleri çizeceksiniz. Daha sonra daha yumuşak,  yuvarlak formlar seçip onları etüt edeceksiniz. Kumaş çizip onu tonlamanız sizi çok geliştirecektir. En sonunda da gelişiminizin farkında olacaksınız işte o zaman insan anatomisine geçip elinizi, ayağınızı kısaca vücudunuz da ki her organı çizin, Portre çizimlerine de devam edebilirsiniz bu sizin gelişmeniz de en büyük faydayı sağlayan unsur olacaktır. En önemlisi de istemeniz ve sürekli çiziyor olmanız. 

20
like
4
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
13 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
SERDAR ÖZDEMİRBerkay GöktaşMurat SiyliTriskacocuMaydogan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mikail Fatih
Üye

Her zaman resim yapmak istedim çok havalı, fakat resimde en iyi yapabildiğim şey çöp adam. Kara kalemle bir insanın silüetini kağıda aktarmak ne kadar muhteşem olurdu.

Çalı Kuşu
Yazar

Resim çizmeyi bakarak az da olsa başaran biri olarak tavsiyelerinizi ön beyin korteksime kaydettim efendim.Emeğinize sağlık.

Özgür
Üye

teşekkür ederim bu bilgiler için

Berkay
Yazar

Kendimi resim konusunda geliştirmek istemişimdir. Yazdığın egzersizleri deneyeceğim.

Niyazi
Üye

Tebrik ederim çok bilgilendirici bir yazı olmuş sanat fakültesi öğrencisi olarak.