Öncelikle bu yazıda makyaj tavsiyeleri ve saç stilleri hakkında konuşacağımı düşünüyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.Hatta bu yazımda bolca eleştiri ve yine sıkıcı bilimsel şeyler göreceksiniz.

Ben bu yazıda size modanın, makyajın ve saç modellerinin çekicilik kurallarında hiçbir etkiye sahip olmadığını kanıtlayacağım. Ancak kanıtlayabileceğimden emin değilim. Çünkü berbat bir ikna yeteneğim var .

Size  bir kaç soru sormak istiyorum.

Sizce aşık olmanıza neden olan şeylerin arasında dış görünüş var mı?

Herkes bu soruya kendince belli başlı cevaplar buluyor ancak biyolojik dürtülerimiz istesek de istemesek de dış görünüşe hiç fark etmediğimiz kadar çok önem veriyor.

Elbette dış görünüş denilince de her insanın aklına belli başlı özellikler geliyor öyle değil mi?

“Kumral olsun”, “renkli gözlü olsun”, “esmer olsun”, “uzun boylu olsun” gibi.

Ancak beynimiz ilk bakışta aşkı yaşamak için bu özelliklerin hiçbirini dikkate almıyor.

Beynimiz ilk olarak yüzde bulunan altın oranı dikkate alıyor.

Karşınızdaki yüz bu orana ne kadar yakınsa o kadar çekici oluyor.

Ve güzellik göreceli bir kavram da değil.  Aksine evrensel.

Çünkü beynimize güzel gelen şey aslında farklılık değil sıradanlık. Yani sizin yüzünüz ne kadar sıradansa o kadar çekicisiniz demektir. Buna inanmayabilirsin ama matematik yalan söylemez. Altın oran hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmanız için yazımın altına “Zihin Oyunları” isimli bir belgeselin bu konu hakkındaki videosunun linkini bırakacağım.

Ayrıca karşı cinste aradığımız şeylerden biri de bize benzemesi. Dış görünüş olarak yani.

Bize ne kadar benzerse o kadar çekici oluyor. İlginç değil mi?

Yani aslında bir buluşmaya, törene giderken eğer birilerini etkilemek istiyorsanız giydiğiniz kıyafetin ve yaptığınız makyajın hiçbir önemi yok.

Gerçi makyaj markaları bu gerçeği zaten biliyorlar. Ancak onlar bir şekilde makyaj yapmadan güzel olunamayacağını insanlara empoze etmişler zaten.

Evet çünkü makyaj yapılmadan asla bir düğüne gidilmez. Makyaj yapmadan asla bir baloya gidilmez. Sizce gerçekten böyle mi?

Değil.

Karşı cinsi etkilemek için sadece bakımlı olmanız ve bir adet yüze sahip olmanız yeterli. Ha bir de yaşamanız gerekiyor. Tabii karşıdaki insan nekrofili değilse.

Çünkü beynimiz bir yüzü çekici bulmak için giydiği elbiseye veya saç modeline bakmıyor. Sadece biz baktığını zannediyoruz.

Çekiciliğin kuralları insanlığın varoluşundan beri hiç bir zaman değişmedi. Yani bu kurallar 50.000 yıldır sabit.

Peki gelelim iç güzelliğe. Sizce Aşık Veysel “Güzelliğin on para etmez, bu bendeki aşk olmasa.” derken yalan mı söylüyor?

Elbette hayır. 

Biyolojik veriler bir insanın çekici olmasında düşünce ve kafa yapısının da bir öneme sahip olduğunu söylüyor.

Ve bu veriler aynı zamanda “Zıt kutuplar birbirini çeker.” sözünü de reddediyor. Çünkü biz zannettiğimizin aksine zıt görüşe sahip olan birini değil  fikir ve görüşler bakımından benzer özelliklerimiz olan insanları daha çekici buluyoruz. “Aşk bütün farklılıkları yener.” sözü saçmalıktan başka bir şey değil yani.

Bir de şöyle bir durum var. 

Sizce dış görünüşünü beğenmediğiniz bir insan size zamanla çekici gelebilir mi?

Bu soruya biyolojinin ne cevap verdiğini bilmiyorum açıkçası. Ancak Kanser’in cevabını öğrenmek istiyorsanız;

Evet dış görünüşünü beğenmediğiniz bir insan size zamanla bir melek gibi gözükebilir.

Çünkü ara sıra beynimizin duygusal tarafı, rasyonel tarafla yaptığı savaşı kazanıyor.

“…. çok şaşırmıştım. Aylardır gördüğüm yüz bir anda bir prensesten bile güzel geliyordu. Arkadaşıma “Bugün onda bir değişiklik fark ettin mi?” diye sordum. Arkadaşım da “Hayır, aksine uykudan yeni kalkmış gibi” dedi. Ancak bana öyle gelmiyordu. Yüzü bir meleğin yüzünden bile daha güzeldi. Sesi de çok güzel geliyordu. Şefkatli ve güven verici. Neden böyle olduğunu sonra anladım. Çünkü o dün bana ilk defa hiç kimsenin bana söylemediği şeyi söylemişti. Bana çok değer verdiğini söyledi. Bu söylediği benim için bütün hazinelerden bile daha değerliydi. Ve benim için sadece bu söyledikleri yeterli oldu.”

KAYNAK

Çekiciliğin Kuralları Belgeseli

9
like
1
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
15 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
erdal yavuzMurat SiyliÇalı KuşuIce coldWebbaron Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Bu noktada hiç duygusal yaklaşan biri değilim her halde. Herkesin kriteri var; ancak mühim olan aradığınız kritere siz ne kadar uygunsunuz. Yusuf’ un iffeti kadar dış görünüşü olsun diyen çok ki ben de dâhil; ancak yusuf kadar iffet ve güzelliğim var mı diyen çok az. Emeğinize sağlık efendim. Hem gönül hem yüz güzelliğini bir arada bulmak duâsıyla diyelim ve noktalayalım en iyisi.

erdal yavuz
Üye

hepsi allahtan..

Murat Siyli
Yazar

İkisi de göreceli bir kavramdır

Ice cold
Üye

Bu metinde bir yorum sonucta. Ben kesinlikle makyaj malzemelerinin hikmetine inanıyorum

Webbaron
Üye

“Bu bendeki aşk olmasa güzelliğin on pare etmez”