Rıfat Ilgaz, 1911’de Kastamonu’nun Cide ilçesinde doğmuş, döneminin gerçekçi-toplumcu şairlerindendir. Ortaokul öğrencilik yıllarında şiir yazmaya başlayan Rıfat Ilgaz’ın daha o gün bile şiirleri çeşitli yerel gazetelerde yayınlanmıştır. Rıfat Ilgaz bir öğretmendi. Önce ilkokulda öğretmenlik yapan Ilgaz, daha sonra ortaokulda Türkçe öğretmenliği yapmıştır. Bu sırada da şiir yazmaya ve hikâye tarzında yazılar yazmaya başlayan Rıfat Ilgaz’ın dikkat çekmesi uzun sürmemiştir ve bu eserleri büyük dergilerde yayınlanmaya başlamıştır.

1942 yılında Ömer Faruk Toprak ile birlikte Yürüyüş Dergisi’ni çıkardılar. Bu dergide, Sait Faik, Nazım Hikmet ve Orhan Kemal gibi edebiyatın dev isimleri ile çalıştı. Rıfat Ilgaz’ın yayınlanan ilk kitabı Yarenlik’ti ve 1943’te raflarda yerini almıştı.

Çeşitli dergilerde çalıştıktan sonra 1952’de Tan Gazetesi’nde çalışmaya başladı. Bu sırada da Dolmuş Dergisi’nde, o zamana dek birçok kitabı toplatıldığı için adı sakıncalı yazarlar listesinde olan Rıfat Ilgaz, ‘Stepne’ takma adı ile yazılar yazmaya başladı. İşte o efsane Hababam Sınıfı serisi de bu dergi sayesinde hayatımıza girdi. Hababam Sınıfı daha sonra film olmuş ve milyonların kalbine kazınmıştır.

Bu yazımızın elbette bugün yazılmasının bir sebebi var. Bugün bu büyük ustanın vefatının yıl dönümü… Rıfat Ilgaz, 7.7.1993 tarihinde aramızdan ayrılmıştı… Rahmetle ve minnetle anıyoruz.

Rıfat Ilgaz’ın bazı romanları şunlardır;

  • Hababam Sınıfı
  • Pijamalılar
  • Karadenizin Kıyıcığında
  • Halime Kaptan
  • Sarı Yazma

9
like
2
love
0
haha
1
wow
2
sad
1
angry
15 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
Emre Eryiğitahmet çetinMurat SiyliSamet Akbulutyellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mehmetcan
Üye

Hayatın içinden öyküler yazan yazar.

okan88
Yazar

Saygı ile anıyoruz. Allah rahmet eylesin.

Hilal Söğüt
Üye

ne filmdi ama

mustafa
Üye

Kitabını okumadan önce Hababam sınıfının yazarını hep Çankırılı sanırdım.Ilgaz ilçesinden dolayı.Meğersem Kastamonu doğumluymuş.Yakın sayılırız Allah’dan..

Emre Eryiğit
Üye

Saygı ile anıyoruz. Allah rahmet eylesin