Hayatımız boyunca dişlerimiz birçok etkiye maruz kalmaktadır. Bu yediğimiz besinlerin özelliğine göre fazla ya da eksik seviyeli olabilmektedir. Dişlerimize ne kadar iyi bakabilirsek onlar da o kadar uzun ömür bizlerle yaşayabilirler. Diş sağlığı her birimiz için oldukça önemlidir. Birtakım gıdalar var ki onlar tüketilirken iyi düşünülmesi gerekmektedir. Çünkü bu gıdalar bazen umduğumuz gibi olumlu etki oluşturmamaktadır. Aksi olarak dişlerimize zarar verebilmektedir.

Şimdi yavaşça arkanıza yaslanın ve Popzingo okuyucusu olarak dişlerimize zarar veren gıdalar hakkında kısa bilgiler edinmeye çalışalım.

 

  • Yaban mersini

Belki de bazılarımızın tüketmekten hoşnut olduğu meyvelerden biridir. Ancak bu meyve dişlerimizde mavi renk oluşturabilir. Yani dişlerimizi mavi renge boyayabilir. Dişlerimiz için bir zararı yoktur. Bu meyve dişlerimizde uzun zaman kullanır ise sarılık meydana getirebilir. Yani dişlerimiz sarı görünebilir. Bu nedenle yeteri kadar tüketmekte fayda vardır.

  • Cips

Cips aslında içerik olarak vücut için de ayrıca dişler için de zararı bulunan bir besin olarak düşünülmelidir. Cips, tükürük ile birlikte karbonhidratların glikoz denen madde dönüşerek dişlerimize zarar verebilme olasılığı bulunmaktadır. özellikle bu besini tükettikten sonra dişlerimizi güzelce temizlemeliyiz. Aksi halde dişlerimize zararı olabilir.

 

  • Sakız çiğnemek

Sakız, bir takım insanların sevdiği alışkanlıklar arasındadır. Sakızın  iki türü vardır. Biri şekerli biri şekersiz. Bunlardan şekerli olanı dişlerimize şekerden dolayı zarar verebilmektedir. Düşünüldüğünde sakız dişteki kronlara zarar verebilmektedir. Bunun yanı sıra dolgulara ve yapılmış köprülere de zararı dokunabilir. Yani dişteki yapılmış eklentiler ve düzeltmeler sakız çiğneme ile birlikte bozulabilir.

  •  Patlamış mısır

Patlamış mısırı duyunca hepimiz hafifçe tebessüm edebiliriz. Bu normaldir de. Çünkü birçok insan patlamış mısır tüketmekten hoşnut olmaktadır. fakat bu besin dişlerimize cipsteki anlatılanların aynısı şeklinde zarar verebilmektedir. Ayrıca zayıf dişlere olumsuz etki edebilmektedir. Bundan dolayı patlamış mısır tüketirken bir kez daha düşünmeliyiz.

  • Domates

Domates, vücut için birçok fayda sağlamaktadır. Ancak domatesin taze olmayanı ve işlemden geçeni  ayrıca soslanmış türü de bazen dişlere zarar verebilmektedir. Neden? Diye soracak olursak; bunun nedeni domatesin asidik bir özelliğe sahip olmasıdır. Bu hassas dişler de hızlı bir şekilde etki edebilmektedir.

  • Patates, makarna ve ekmek

Nişasta neredeyse hayatımızın her yerinde yani tüm besinlerde bulunabilir. Bu besinler tüketilirken aynı zamanda dişlere de yapışma özelliği bulunur. Ardından nişasta şekere dönüşebilir. Dişlerde bu dönüşüm zarara yol açabilir. Bundan dolayı nişastalı gıdalar tükettikten sonra dişlerimizi güzelce temizlemeliyiz.

Sonuca bakacak olursak dişlerimiz bizim için değerlidir. Onları beyaz ve sağlıklı şekilde görmek her birimiz için olası durumdur. Şayet bu durumu gerçekleştirmek istiyorsak onlara yeteri kadar özen göstermeliyiz. Yukarıdaki bahsettiğimiz maddelerde geçen açıklamalara dikkat ederek hem kendi sağlığımıza hem de diş sağlığımıza yardımcı olabiliriz.

 

8
like
3
love
0
haha
4
wow
0
sad
0
angry
23 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
23 Yorum yazarları
Tuğçe AçıkgözGazel BoyrazSERDAR ÖZDEMİRahmet çetinmuhammed altunkayNak Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Bu yiyecekler dişlerimi istediği kadar zarar versin. Bu güzel yiyecekleri de yemeden yapamam.

Sinan
Yönetici

Özellikle de glikoz dişlere dehşet derecede zarar verir. Glikoz şekerini az tüketin demek bile tehlikeli, hiç tüketilmemeli.

Reha Karakaya
Yazar

Ben de bir şey duymuştum. Meyvelerde bulunan şekerler de diş minesine zarar veriyor ve yedikten hemen sonra fırçalarsak dişlerimize zarar veriyormuş. Bir müddet sonra fırçalamak daha sağlıklıymış.
Bu arada sakız da ilginç geldi.

İlkay Bozkuş
Yazar

Glikoz, meyve asitleri bakteri florasını arttırdığı için mi zarar veriyor acaba. Yoksa direk olarak mine tabakasına mı zararlılar.

Tuğçe Açıkgöz
Üye

cipsi bırakırım ama makarnayı ASLA.