Merhabalar sevgili Popzingo sakinleri… Ülkemizin hatta dünyanın kanayan yarasıdır mülteci konusu… Çözüm aranan ancak bir türlü bulunamayan bir konudur bu. Diğer batı ülkelerinin sorumluluk almaması, kapılarını açmaması, batıya açılan kapı olan Türkiye’mizde ciddi bir mülteci yoğunluğunun oluşmasına sebep olmuştur. Mültecileri sınır dışı etmeyen ülkemiz maalesef yeteri kadar imkân sağlayamadığı için bu konu ciddi sorunlara sebep olmaktadır. Bu yazıda Göç İdaresi’nin araştırması ile ortaya çıkan sayıları paylaşacağım sizlerle ama öncelikle bir hikâyeyi, bir anıyı anlatmak istiyorum. Bizim sürekli şikâyet ettiğimiz, beğenmediğimiz, gönderilsinler dediğimiz Suriyelilerin aslında çok kötü insanlar olmadığını gösteren bir anı…

Bir büyüğümüz, 1990’larda ortaya çıkan kıtlık döneminde yaşananları şöyle anlatıyor; “o dönem, yiyecek yemeği geçin, ekmek dahi bulamadık. Otlar, kendi köyümüzün ağaçlarındaki meyveler ve bir süre avlanarak idare ettik. İmkânlar çok kısıtlıydı. Avlayacak hayvan dahi çok azdı. Özellikle kış geldiğinde ne yapacağımızı bilemedik. Sınıra yakın olduğumuz için, topladık birkaç parça eşyamızı Suriye’ye gittik. Fırat’ın kıyısında bir köye girdik, halimizi anlattık. Yaklaşık 100 kişiydik ve ona rağmen o ufacık köy bize kucak açtı, bize yemek verdi. Her şeyimize ortaksınız dediler. Bizleri bir kez olsun utandırmadılar. Tüm kış bizi idare ettiler. Sonrasında Türkiye’nin az çok düzlüğe çıkması ile geri döndük topraklarımıza…” İşte sevgili okurlar, onlar bizim için bunları yapmışken, biz onlar için pek de hoş olmayan şeyler düşünüyoruz… Yarın bir sorun yaşadığımızda, gideceğimiz yer yine Suriye olacak, Irak olacak, İran olacak, bize kucak açan yine onlar olacak. O hayran olduğumuz batı ülkeleri değil bizi almak, bizi yok etmek için her şeyi yapacak. Bu yazıyı, siz evinizi açın diye yazmıyorum, en azından hoş gözle bakın diye yazıyorum. Nefret etmeyi bırakın diye yazıyorum. Sevmiyorsanız da görmezden gelin en azından ama bir misafiri utandırmayın diye yazıyorum. Bu yazıyı yazmama vesile olan aşağıdaki rakamları ise sadece bilgi amaçlı paylaşıyorum. Ayrıca “Yiaa burada da Türk’ten çok Suriyeli var artık yiaa” söylemlerine daha fazla sabredemeyeceğim için paylaşıyorum bu rakamları.

Rakamlar, Göç İdaresi’nin araştırmasıdır. Aşağıdaki görseller ise DrDataStats’a aittir.

En Fazla Suriyeli Barındıran 5 Şehrimiz

1- İstanbul • 563.000 Suriyeli bulunduruyor. Nüfusun %3,75’i Suriyeli.

2- Şanlıurfa • 473.000 Suriyeli bulunduruyor. Nüfusun %23,84’ü Suriyeli.

3- Hatay • 442.000 Suriyeli bulunduruyor. Nüfusun %28,12’si Suriyeli.

4- Gaziantep • 389.000 Suriyeli bulunduruyor. Nüfusun %19,40’ı Suriyeli.

5- Adana • 217.403 Suriyeli bulunduruyor. Nüfusun %9,81’i Suriyeli.

Suriyelilerin Nüfusa Oranla En Fazla Oldukları 5 Şehrimiz

1- Kilis • Nüfusun %96,13’ü Suriyeli.

2- Hatay • Nüfusun %28,12’si Suriyeli.

3- Şanlıurfa • Nüfusun %23,84’ü Suriyeli.

4- Gaziantep • Nüfusun %19,40’ı Suriyeli.

5- Mersin • Nüfusun %11,67’si Suriyeli.

5
like
1
love
0
haha
2
wow
1
sad
8
angry
19 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
18 Yorum yazarları
Emrah SOYLUrana yildizTaha avcıMelisa AvciNasibe Avcı Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
okan88
Yazar

Herkesin hakkında hayırlısını dilemekten başka bir şey gelmiyor elimden maalesef.

mustafa
Üye

Allah hiç bir masum insana savaş,darbe ve buna benzer nedenlerle ülkesini,toprağını,yuvasını ve yurdunu terk etmeyi nasip etmesin.Zor işleri çok zor gitseler bile yıkık,dökük,harabe bir ülke onları bekliyor.

Emrah SOYLU
Üye

Kendi ülkemiz de turist gibi geziyoruz artık :))

rana yildiz
Üye

Malesef bazi insanlarin hislerine neşter vurulmuş gibi. Ufacik çocuklar bu sogukta disarida uyumak zorunda kaliyorsa buna birakin yardim etmeyi hissiz davrananlar var. İnsanlik din ırk mezhep ve soy gibi meseleleri ayirt etmez etmemeli.

Taha avcı
Üye

Ankarada o kadar çok yok önder hariç ankarayı ben mi görmedim sen mi yazmadın anlıyamadım