Hayatımda kıskandığım tek kişinin adını sizinle paylaşmak istiyorum. J. K. Rowling! Bundan yaklaşık yirmi yıl önce girdiğim Harry Potter dünyasından hala çıkamamış olmamı kendilerine borçluyum ne de olsa. Bir yazarın, en büyük hayali akıl edilmeyeni bulmak, yazılmayanı yazmaktır. Ancak o zaman diğerlerinin arasında sivrilip öne çıkabilir, kitapları milyonlara ulaşır, kalplerde taht kurar ve hatta beyaz perdede boy gösterebilir.

Serinin ilk filmi, Harry Potter ve Felsefe Taşı‘nı sinema salonunda seyrettiğim zamanı hatırlıyorum. İlk kitap ve dolayısıyla da film küçüklere hitap ediyor gibi görünse de belki de içimdeki hiç büyümeyen çocuk onu benimsemiş, o akşam Harry ve Ron ile beraber Hagrid’in kayığında, ışıklar içindeki heybetli şatoya, Hogwarts’a ben de gidiyor olmak istemiştim. Yıllar sonra şimdi bile okula davet mektubu alsam, her şeyi bırakıp orada öğrenci olmaya koşarım (!)

Sonraki kitapları ve filmleri de ailece aynı zevkle okuyup, filmleri izlemeye devam ettik. Yazar ve dolayısıyla da kitabın konusu, yıllar içinde baş karakterlerle birlikte büyüyüp geliştiler. Zamanla artık bir çocuk kitabı / filmi olmaktan çıkıp sertleşen konusuyla, baş karakterlerin yaşadıkları duygu yoğunlukları, kimilerinin şaşırtıcı ölümleri, bunlarla birlikte doruk noktasına varan iyiyle kötünün savaşını anlatan seri, dünya çapında tartışılmaz bir fenomen oldu.

Bu sene, ilk kitap, Harry Potter ve Felsefe Taşı‘nın ABD’de piyasaya çıkmasının yirminci yılına özel olarak, çok satan kitapların yazarı, ödüllü sanatçı Brian Selznick tarafından hazırlanan ve yan yana geldiğinde bir bütün oluşturan aşağıda göreceğiniz kapak tasarımı müthiş olmuş.

Harry Potter ile ilgili yazacak çok şeyim olsa da kısa kesip sizi sekiz filmlik serinin oyuncularının ilk günden bu yana nasıl bir değişim gösterdiklerini görebileceğiniz aşağıdaki videoyla baş başa bırakıyorum. İçlerinde beni en çok şaşırtan Dobby oldu 🙂

12
like
12
love
2
haha
1
wow
0
sad
0
angry
20 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
19 Yorum yazarları
Temel UçakErdi metinMustafa YüceKasim ekimyellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
bilge
Yazar

Başlığı görür görmez aklıma annemle beraber deli gibi gözlükçülerde “heri pootır”gözlüğü aradığım günler geldi :)) Küçük bir bilgi: Voldemort karakterinin adı başta anlamsız gibi gözükse de, “Vol de Mort” yani “Ölüm Uçuşu” anlamına gelir. İsminin Fransızca olmasının sebebi de Rowling’in Fransız Filolojisi mezunu olması.

mehmetcan
Üye

Hayatımda hiç izlemedim desem şaşırabilirsiniz ama, cidden hiç izlemedim.

Gülcan
Üye

Eskiden Ne çok izlerdim.

Çalı Kuşu
Yazar

Sizinde bu alanda iyi şeyler ortaya koyacağınız gün gibi aşikar efendim. Gerçekten de samimi bir yazı olmuş. Yüreğinize sağlık efendim.

hayvansever
Üye

güzel olmuş eline sağlık