Selamlar sevgili popzingiller :)) Biliyorum beni çok özlediniz ama şimdi ciddi bir konu hakkında konuşmamız gerek, sonra hasret gidereceğiz 😀

Hava kirliliğinin zekanızı olumsuz yönde etkilediğini biliyor muydunuz? Bir diğer deyişle beyin elden gidiyeahhh 😀 😀  Yapılan bir araştırmaya göre hava kirliliği seviyesi, toplumların zeka seviyesi üzerinde oldukça önemli bir etkiye sahip. Çin’de yapılan bu araştırma hava kirliliğinin yüksek olduğu ülkelerde dil ve aritmetik puanlarının oldukça düşük olduğunu gösterdi. Araştırmacıların söylediğine göre kirli havayı soluyan insanların gösterdiği gelişim normale göre 1 eğitim yılı geride. 3 yıllık bir eğitimle ulaşılacak uzmanlığa, kirli havaya maruz kalan insanlar ancak 4 yılda ulaşabiliyor. Yani kirli hava insanların anlama kabiliyetini ve zekasını büyük ölçüde etkiliyor.

            Ve maalesef bu durum günden güne daha kötüye gidiyor. Daha önceden yapılmış bir araştırmaya göre dünya nüfusunun %95’i kirli hava soluyor olabilir. Yale Üniversitesi ABD Toplum Sağlığı araştırma grubunun üyesi olan Xi Chen “Kirli hava, herkesin eğitim süresini 1 yıl kadar gecikmesine sebep olabilir. Ki bu çok büyük bir sorundur.” diyor ve şöyle devam ediyor sözlerine “Ancak bu etkinin yaşlılar ve eğitim seviyesi düşün olanlar için çok daha büyük olduğunu görüyoruz. Özellikle 64 yaş üstü bireylerde bu durum gerçekten büyük bir sorun. Gençlerde 1 yıl olan gecikmeyi yaşlılar için hesapladığımızda yaklaşık 3-4 yıl oluyor bu gecikme süresi.”

             Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, her yıl 4.2 milyondan fazla insan hava kirliliğine maruz kaldığı için hayatını kaybediyor ve dünya nüfusunun %91’i hava kalitesinin WHO yönergelerini aştığı yerlerde yaşıyor. Zehir soluyoruz desek yeridir. Sonra da neden bu kadar küçük yaşlarda çocuklarımızı, kardeşlerimizi kaybettiğimizi düşünüyoruz. Her geçen gün o minik bedenler zehir soluyor, zehir.. Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabında yayınlanan çalışma, ülke çapında 20.000 kişi üzerinde Çin Aile Paneli Çalışmaları’nın bir parçası olarak dil ve matematik becerilerini analiz etti. Çalışma 2010 ve 2014 yılları arasında dört yıl sürdü.

            Bilim adamları, test sonuçlarını nitrojen dioksit ve kükürt dioksitin çevresel kayıtlarıyla karşılaştırmış ve bu maddeleri içeren zehirli havaya uzun maruz kalan insanların, zekalarının daha fazla zarar gördüğünü bulmuşlar. Araştırmacılara göre 64 yaş üstü grup en çok risk altında olan gruptu.

              Korelasyonu( Korelasyon= İki ya da daha fazla değişken arasındaki doğrusal bağlantı.) ekarte etmek için bu çalışmaya katılan bireyler yıllar boyunca takip edildi. Bu, bir tür doğal kontrol sağladı. Genetik farklılıklar gibi diğer sebeplerin yanında yaşla gelen zeka seviyesindeki kademeli düşüşler için bu grubu kontrol etmenin bir yolu bulunmuş oldu. “Nerede yaşarsanız yaşayın durum aynı. ” dedi Chen. Aynı dünyayı paylaşan insanlar olarak benzerliklerimiz, farklılıklarımızdan daha fazla sevgili popzingiller. Bir noktadan sonra din, dil, ırk gibi insanlığı ayıran kategorileri bir yana koyup birlikte yaşadığımız dünyayı güzelleştirmek için bir şeyler yapmalıyız. Dünya’dan başka gidecek yerimiz yokken onu böyle hor kullanmamız ne derece doğru? Sizce dünyayı güzelleştirmek için yapabileceğiniz tek bir şey bile yok mu? Yalnızca hava kirliliği değil, bildiğiniz üzere dünyayı öyle bir mahvettik ki azcık dikkat etsek davranışlarımıza birçok kirliliğin önüne geçebileceğiz. Bu dünya hepimizin, onu koruyalım sevgili popzingiller 🙂

Kaynak Link

6
like
1
love
1
haha
3
wow
1
sad
0
angry
16 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
Çalı KuşuSinan ParlakBekir AkgülyellowredKrcelf Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
okan88
Yazar

Uzun bir aradan sonra bir Aycan çalışması görmek ne güzel. Bu kadar özletme kendini.

Mustafa
Üye

elinize sağlık

ayzek
Yazar

Temiz bir yaşam alanının kattıklarını bilsek kirletmeye kıyamazdık. Teşekkürler Aycan güzel bir yazı olmuş.

nazgulbacanagi
Yazar

Japon turistler bir süredir bize temizlik dersi veriyor, Japonların akıllı olması boşuna değil.

mustafa
Üye

Vermiş olduğumuz zararları sanıyoruz ki,hep başkalarına veriyoruz aslında kendimize veriyoruz da haberimiz yok.