Merhaba sevgili popzingiller bugün sizlerle dünyamızda yaşanan ve ileride daha çok baş gösterecek olan tatlı su sorunu hakkında konuşacağız. Daha önce bu konu hakkında bahsettiğim Antartika‘ dan buz kütlesi getirme düşüncesine alternatif bir proje olarak oluşturulmuştur. Ve şuanda bazı yerlerde kullanılmaktadır.

Bilindiği üzere kurak çölde olsa nemli bir şehirde olsa hava içerinde nem barındırmaktadır. Küresel olarak bakarsak konuya yaşam alanımızda havada asılı olarak yaklaşık 12900 m3 su nemli olarak bulunmaktadır. Bu miktar neredeyse Kuzey Amerika’ da yer alan Superior Gölü kadar bir miktardır. Ya da Victoria Gölü’ nün 5 katı kadar büyüklükte su içerir. Loch Ness Gölü’ nün hacminin 418 katı büyüklükte bir miktara tekabül eder.

Havada yer alan nemi içme suyu olarak elde etmek için teknolojik yarışlar yapılıyor.Eğer havada yer alan nem tam olarak cihazlar tarafından elde edilebilirse, dünyanın tatlı su problemi çözülmüş olur.

2025 yılına gelindiğinde dünya nüfusunun üçte ikisinin su ihtiyacı konusunda stres yaşayacağı tahmin edilmektedir. Şuan bile 2.1 milyar insan temiz içme suyu olmadan yaşıyor.

Havada yer alan nemden suyu ayırmak  yeni bir kavram değildir. Ancak havadan elde edilen su tanecikleri temiz değildir. İhtiyaç duyulan mineralleri içermez, gerekli enerjiyi vermez ve bir evin su ihtiyacını tam olarak karşılayamaz. Bu yüzden farklı bir proje hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Bundan sadece bir kaç yıl öncesinde sıfır elektrik ile çalışan ” Warka Kulesi ” adı verilen devasa bir vazoyu andıran bambu çerçevelere sahip, polyester ağla çevrili kulelerdir. Kafes sabah sisini toplar ve damlalar tabanda yer alan tankta toplanır. Bu döngü her gün gerçekleşmektedir.

İlk Warka Kulesi 2015 yılında Etiyopya’ da inşa edildi. Mevsimlik sisler geldiğinde kule sürekli olarak su üretmektedir. Sis ve yağmurun olmadığı yerlerde ise gece yoğunlaşma yaşadığında su birikimi hala devam eder ancak tabi ki daha az oranda. 5m’ lik bir kule ortalama 3 kişinin su ihtiyacını karşılayabilmektedir. Ancak bu kuleler çok gelişmiş bir cihaz değiller. Yakın gelecekte geliştirilerek bu cihazlar büyük tatlı su sağlayıcıları olabilir. Gelecekte olabilecek bir cihaz fotoğrafını da aşağıya ekleyelim.

Bu yazımızda bu kadardı.İnşallah ileride bu cihazlar geliştirilir de bu sorunlar ile karşılaşmayız dilekleriyle.

Keyifli okumalar…

Kaynak (Çeviri)

9
like
2
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
hebun dalmışNasibe Avcıahmet batarSERDAR ÖZDEMİRTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
hebun dalmış
Üye

Bilgi üstüne bilgi 😀

Nasibe Avcı
Üye

Çok güzel daha da gelişirse çok fazla insanin ihtiyacını karşılar

ahmet batar
Üye

çevre muhendısı oldugum için su konusu benım alanım… ılk öncelıle yazıda belırttıgın 12900m3 degeri aslında çok küçük bir su mıktarı senın bahsettıgın gıbı o göllerın hacmı daha yuksek.. kuleler konusuna gelınce bu yazıyı tamamen farklı yerden copy paste yapman hıc dogru degıl keske bıraz kendı emegınle baskasının yazısını almadan yapmış olsaydın

SERDAR ÖZDEMİR
Üye

çok iliginç türkler de yapsa iyi olur bence

Triskacocu
Yazar

En iyisi suya sahip çıkalım