Selamlar sevgili popzingiller 🙂 Bugün sizlerle son günlerde yapılmış olan hayat kurtaran bir keşiften bahsedeceğiz.Denizin derinliklerinde keşfedilen bir sünger türü daha güçlü antibiyotikler geliştirilmesini sağlayabilir. Florida’dan ve İngiltere’nin güneybatısından gelen araştırmacılar antimikrobiyal ajanlar üzerine çalışıyorlar. (Antimikrobiyal ajan=Mikroorganizmaların ölümüne neden olan, çoğalmalarını önleyen veya gelişmelerini durduran kimyasal veya biyolojik maddelerin adı ) Denizin derinliklerinde buldukları süngerlerin şimdiki antibiyotik ilaçlarına göre enfeksiyonlara karşı çok daha dirençli olan ilaçlar üretebileceğini keşfettiler.

Süngerlerden incelenmek üzere örnekler alındı. Örnekler yüksek miktarda aktinobakteri ( Antibiyotik direnç genlerine sahip bakteriler)  içeriyordu. Bu bakteriler oldukça üretkendi. Bilim insanları bu keşfi yaptıklarında bakterilerin bu özelliğini insanlık lehine kullanmayı denemeye karar verdi. Bu bakteriler sayesinde yeni ve doğal ilaçlar yapılabilirdi.Bir çalışmada araştırmacılar buldukları antinobakterilerin yarısından fazlasının enfeksiyonları önlemede antimikrobiyal olarak kullanabileceklerini keşfetti. MRSA adında metisilin direnci hastalığına çareyi denizin en diplerinde bulmuşlardı !!

Meraklısına Not: MRSA= Bir çok antibiyotiğe dirençli bakterilerden kaynaklı bir hastalıktır. Dolayısıyla vücutta oluşan enfeksiyon antibiyotiğe dirençli hale gelir. Akciğer, cerrahi yara enfeksiyonları ve dolaşım sistemi enfeksiyonları gibi ciddi problemlere sebep olabilir. Her yıl bu hastalık yüzünden 23.000 kişi hayatını kaybetmektedir.

MRSA’yı enfeksiyonun tedaviyi kabul etmemesi olarak düşünebilirsiniz kısaca.Araştırmacıların dediğine göre bu hastalığın tedavisi ancak 5 yıl içinde mümkün olabilir.Bu süre içinde süngerlerden çıkarılan ilaç içerikleri hakkında klinik deneyler yapılacak. Eveet işte bugünün hayat kurtaran keşfi de bu şekildeydi. Oldukça şaşırtıcı değil mi? Tedavinin nerede bulunacağı hiç belli olmuyor. Kim derdi ki denizin en diplerindeki bir süngerde bulunan madde yılda 23 bin kişinin hayatını kurtaracak? “Umut ve şifa her zaman vardır. Yeter ki siz aramaktan vazgeçmeyin. Hiç bir şey yapmadan ne umduğunuza kavuşabilirsiniz ne de şifayı bulabilirsiniz.” Bu da günün özlü sözü olarak dursun bir köşede 😀 😀 Yorumlarda fikirlerinizi belirtmeyin sevgili popzingiller 🙂

Kaynak Link

14
like
4
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
13 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
Sinan ParlakBekir Akgültacettin sanReha KarakayaHüseyin çetin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
hazan
Üye

İnsanların öncelikle gereksiz antibiyotik kullanmamaları konusunda bilinçlendirilmeleri en önemli çalışma olur Şimdi bu insanlar denizlerdeki süngerleri ilaç yapmak için toplarlarsa deniz kirliliğini nasıl önleyecekler o süngerler denizdeki mikropların çoğalıp deniz kirliliğinin olmaması için orda görev yapıyorlar Ama bu eko sistemi bozacak bir çalışmayı ben destekleyemem Zaten insanlar bilim adı altında birçok dengeyle oynamış durumdalar Birçok besinin genetiğiyle oynamışlar ve yıllarca insanları uyutmuşlar bilim adına diye diye

sila
Yazar

Sağlığına kavuşmayı isteyen, bunu yürekten dileyen o kadar insan var ki… Böyle çalışmalar insanlık için çok önemli. Ama bir yanda da tedavisi bulunan hastalıklar ve dünyayla paylaşmama durumu mevcut. Malum ilaç endüstrisi öyle büyük ki işlevselliğinin devam etmesi gerekiyor!..

Çalı Kuşu
Yazar

Alternatif tıp mı desek; koruyucu hekimlik mi desek; yoksa kainat kitabının şifahanesi mi desek. Bence hepsi de. Araştırma noktasında tembelliğe düşmesek hepimiz birer Lokman Hekim olabilirdik belki de. Her şey bize meftun bize amade bunu görebilmek ve şükretmek ne şahane.😊

okan88
Yazar

Yıllarca uğraşıldı belki de bu hastalığa tedavi bulmak ama şifa kaynağını yine doğa verdi. İnsanoğlunun her türlü nankörlüğüne karşı.

nazgulbacanagi
Yazar

denizlerde dağlarda gidilmeyen yerlerde keşfedilmeyi kim bilir daha neler var